
Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za 4. čtvrtletí 2020
15. 01. 2021Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.
Rok 2020 nebyl v mnoha oblastech příznivý. To ovšem neplatí pro investiční zlato. V amerických dolarech jeho cena rostla nejvíce za posledních deset let. A jeho cesta vzhůru není rozhodně u konce, nebo přesněji řečeno, jeho cesta vzhůru teprve začíná…

6. leden 2021, Praha – V posledním čtvrtletí minulého roku ovlivňovaly cenu zlata především dvě události - volby amerického prezidenta a oznámení o úspěšném testování vakcíny proti nemoci Covid-19.
Nejistota kolem amerických voleb, vyvolaná těsností jejich výsledku, počtem hlasů i způsobem hlasování (nebývalé množství korespondenčních hlasů), zapříčinila to, že se zlato opět přiblížilo na dostřel hranici 2 000 USD za unci. Ačkoliv měly být výsledky známy 4. listopadu dopoledne (evropského času), spekulovalo se o vítězi celý následující týden. Vítězství Joe Bidena je dobrou zprávou pro zlato, špatnou pro hotovost. Očekává se uvolněná měnová politika na podporu ekonomiky. Tím, že Joe Biden do svého týmu jmenoval na post ministryně financí bývalou prezidentu americké centrální banky Janet Yellen, tyto úvahy jen potvrdil. Janet Yellen byla ve své minulé funkci tvrdou zastánkyní tištění nových peněz – tzv. politiky kvantitativního uvolňování. Od roku 2008, tedy od vypuknutí finanční krize, až do dnešních dnů byl objem amerických dolarů v ekonomice navýšen o 75 %!
Od roku 2008 začalo růst zadlužení prakticky všech států. Navyšování dluhu bylo jediným řešení finanční krize. Tento růst zadlužování nikdy neskončil a s nástupem pandemie koronaviru ještě více eskaloval do nepředstavitelných rozměrů. Světový dluh nyní činí 277 bilionů USD. S tímto obrovským dluhem se spojuje další paradox. Dluh v hodnotě více než 17 bilionů USD nese záporný výnos, věřitel platí dlužníkovi za to, že mu může půjčit peníze. To je přeci absurdní a jen to ukazuje na absolutní ztrátu hodnoty peněz napříč světovými ekonomikami.
Další přívaly peněz do ekonomiky jen tento dluh násobí. To, že přijde inflace, je již každému jasné. Osobně si myslím, že to bohužel bude spíše stagflace, inflaci bude doprovázet i stagnace ekonomiky spojená s nárůstem nezaměstnanosti. Postiženy budou především služby, cestovní ruch a letecké společnosti, které řeší velké problémy již nyní a bez pomoci a podpory státu (tedy dalšího zadlužování státu) by jejich bankrot nikdo neodvrátil.
Ze všech těchto výše uvedených skutečností je jasné, že vítězem nadcházející krize bude zlato. A nejen to. Analytici napříč obory se shodují, že před námi je minimálně desetiletý komoditní supercyklus. 90 % hodnoty všech firem je tvořeno především jejich virtuální hodnotou – budoucími možnými zisky, které však v krizi nepřijdou. Jen 10 % hodnoty finančního trhu tvoří reálná aktiva, a to jsou komodity. Komoditám bude vévodit právě zlato.
Devalvací hodnoty peněz budou nejvíce postiženy především vklady hotovosti na bankovních účtech. Smutné je, že úspory domácností i firem uložené na bankovních účtech jsou v současné době nejvyšší v celé historii. Proto ten, kdo nyní nezačne rozumně investovat do komodit, a zlata především, brzy pocítí, bohužel i na vlastní kůži, nerozumnou politiku zadlužování států. Jediným řešením tak velkého dluhu je totiž obrovský a záměrný pokles hodnoty peněz. Státy mají ve svých rukou obrovskou moc, kterou při boji se svým obrovským zadlužením bez váhání použijí.
Jestliže jsme správně předpovídali, že rok 2019 i 2020 budou roky zlata a zlato během těchto dvou let posílilo meziročně o 40 %, tak nyní jsme přesvědčeni, že to byl teprve začátek. Ten opravdový růst zlata je ještě před námi. Odpovídají tomu i předpovědi bankovních analytiků, kteří nejsou zrovna zastánci zlata, ale střízlivé předpovědi pro rok 2021 hovoří o ceně 3 000 USD za unci a ty optimistické až o ceně přes 5 000 USD za unci v roce 2023. Investoři do zlata se tak mají rozhodně na co těšit.
Cenné kovy ve 4. čtvrtletí 2020
Cenné kovy ve 4. čtvrtletí 2020
Zlato – V čase amerických voleb a nejistoty kolem konečných výsledků zlato posílilo až ke hranici 1 965 USD za trojskou unci. Na konci měsíce listopadu, po sérii zpráv o úspěšném testování vakcíny na Covid-19, korigovalo krátce svoji hodnotu až pod cenu 1 800 USD, aby následně opět posílilo ke hranici 1 900 USD. Z dlouhodobějšího hlediska investice považujeme cenu pod 2 000 USD za dobrou příležitost k nákupu.
Stříbro – Cena stříbra se nijak významně neodchýlila od směru ceny zlata. V čase amerických voleb bylo u hranice 26 USD za unci. Cenu 27 USD/oz krátkodobě překonalo ke konci roku, kdy na dva dny skokově posílilo o dolar za unci, aby vzápětí jeho cena opět o dolar poklesla. Důvodem takového nárůstu byl spekulativní nákup jednoho investičního fondu. U stříbra jsou tyto výkyvy ceny častější a investice do něj na kratší období může být proti zlatu rizikovější.
Platina – Cena platiny se na konci čtvrtletí posunula nad hranici 1 000 USD za unci. Důvodem růstu ceny byla zpráva o úspěšném testování vakcíny a s tím spojené očekávané oživení v automobilovém průmyslu, který je pro využití platiny klíčový.
Palladium – Cena palladia se tentokrát vyvíjela nepatrně odlišně od ceny platiny. Nejnižší cenu palladium zaznamenalo sice ve stejný den jako platina (před americkými volbami, kdy průzkumy přisuzovaly jasné vítězství Joe Bidenovi), ale vzápětí posílilo až nad hranici 2 500 USD za unci, a to jen v několika po sobě jdoucích dnech. Během 10 obchodních dnů palladium zaznamenalo 17% růst, což je pohyb v dlouhodobém kontextu velmi výrazný. Takováto volatilita hovoří o jasné rizikovosti investice do tohoto kovu.