
Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za červen 2019
11. 07. 2019
Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.
V poslední dekádě června zaznamenalo zlato nejvyšší cenu od roku 2013. Poslední týden měsíce, kdy cena zlata posílila až k hranici 1 440 USD za trojskou unci, byl nejúspěšnějším týdnem zlata za poslední tři roky.

1. července 2019, Praha - V posledních deseti dnech měsíce června si tak zlato připsalo hned dvě maxima – nejvyšší cenu za posledních 6 let a největší posílení během krátké doby jednoho týdne za poslední 3 roky. Konstatování, že rok 2019 je rokem zlata, se vyplnilo již v první polovině roku.
Od začátku roku hodnota zlata posílila v dolarech o 10 %, a to není zdaleka všem dnům konec.
Hlavním důvodem, který stojí za úspěšným červnem, je vyjádření americké centrální banky o tom, že úrokové sazby nebude v žádném případě zvyšovat, ale naopak očekává jejich snižování. Zatím se nemluví o tom, jaké snížení nás čeká do konce roku, ale první přijde pravděpodobně již v červenci a další do konce roku. Většina ekonomů však předpokládá dokonce tři snížení – v červenci, září a listopadu.
Olej do ohně přilil – jako obvykle – americký prezident Donald Trump, když prohlásil, že odvolal útok na Írán pouhých pár minut před jeho zahájením. To vyvolalo další nejistotu a zlato se následně vyšvihlo právě ke své nejvyšší ceně od roku 2013.
Cena zlata však není na maximech jen v amerických dolarech, stejná situace je i v eurech. Hranice 1 250 EUR za unci byla také naposledy dosažena v první polovině roku 2013. Jak upozorňuje britský analytik Ross Norman, cena zlata se nyní blíží v 72 měnách absolutním historickým maximům a nabádá všechny, aby zlato kupovali ještě nyní, kdy je relativně levné. Důležitým indikátorem, který ukazuje potenciál růstu ceny zlata jsou i nákupy centrálních bank. Tak intenzivně nenakupovaly od roku 1967. Nikdo z oficiálních představitelů samozřejmě nesdělí, že probíhající světový růst, který je založen na dluzích a nekontrolovatelném tištění peněz, je dlouhodobě neudržitelný, ale kroky centrálních bank, které nakupují zlato jako zběsilé, hovoří jasnou řečí.
Současná ekonomická situace vypadá jako pomyslný obrazec z kostek domina a jen se čeká, která kostka spadne první a spustí lavinu. Je jasné, že kdo nebude mít svůj majetek, který má v hotovosti či cenných papírech, vyvážen dostatečným podílem zlata, tak brzy spláče nad výdělkem.
Cenné kovy v květnu
Cenné kovy v květnu
Zlato - jak již bylo zmíněno výše – dosáhlo šestiletých maxim. Důležité bylo překonání hranice 1 360 USD za unci. Tato hranice je považována za vůbec nejdůležitější technickou hranici, protože její překonání, ať směrem nahoru či dolu, vždy znamenalo dlouhodobé setrvání kovu nad nebo pod touto úrovní. Následně pak žlutý kov hravě překonal i další psychologickou hranici 1 400 USD za trojskou unci a zastavil se až pod hranicí 1 450 USD. V okamžiku, kdy překoná i tuto hranici – a to může být klidně i v červenci, když FED oznámí snížení úrokových sazeb - má otevřenou cestu k hranici 1 484 USD, od níž je pak kousek k ceně 1 500 USD a vyšší.
Stříbro – ani v, pro zlato epickém, červnu nedokázalo obrátit trend. Sice se nedostalo pod hranici 14,50 USD za unci, ale zvětšilo svůj historický poměr mezi uncí zlata a stříbra na hranici 92 uncí stříbra k jedné unci zlata. Tato nízká cena může vybízet konečně k nákupům, ale je nutné mít stále na paměti obchodní válku mezi USA a Čínou, a především možný hospodářský pokles, který stříbro, jako kov, který je využíván hojně v průmyslu, zasáhne více než zlato.
Platina – nedokáže stále prolomit klesající trend. Na začátku měsíce přišla pro platinu relativně dobrá zpráva o silné poptávce ze sklářského průmyslu. Bohužel sklářství tvoří necelých 10 % celkové poptávky po platině. Tato dobrá zpráva byla obratem přebita informací o tom, že společnost Northam Platinum otevře nový důl v Jižní Africe a počítá s nástupem těžby již v příštím roce s tím, že v roce 2024 bude důl na své maximální kapacitě těžby, která bude čítat téměř 3 tuny šedého kovu ročně. Na trhu tak bude platiny stále přebytek i v dalších letech, protože nástup vodíkových motorů, které by mohly platinu spasit, je velmi pomalý.
Palladium – celý červen posilovalo a na konci se opět podívalo nad hranici 1 550 USD za unci. Otevření dolu Northam Platinum nebude mít významný vliv na nabídku palladia v příštích letech, protože obsah kovu ve vytěžené hornině je nízký – v roce 2024 se počítá s těžbou 1 tuny palladia ročně. Takové množství nemá šanci významně promluvit do nabídky palladia. Nástup automobilů na čistě elektrický pohon je zatím pomalý, proto se stále očekává nedostatek tohoto kovu na trhu.