Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za duben 2016

Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za duben 2016

06. 05. 2016

Mgr. Libor Křapka
IBIS InGold®, a. s.

Zdá se, že rok 2016 bude rokem pro drahé kovy velice zajímavým. Zlato posílilo za čtyři měsíce letošního roku o více jak 20 %, stříbro a platina dokonce o 30 % a palladium o 25 %. Jasným důvodem jsou plané sliby FEDu ohledně zvyšování úrokových sazeb.

  Zlato Stříbro Platina Palladium
Nejvyšší cena USD/oz 1 297,30 17,98 1 082,40 637,60
Datum 29. 4. 2016 29. 4. 2016 29. 4. 2016 29. 4. 2016
Nejnižší cena USD/oz 1 208,80 14,78 936,00 534,50
Datum 1. 4. 2016 1. 4. 2016 4. 4. 2016 7. 4. 2016

 

 
 
 
 
 
 
Když investoři pochopili, že se FED ke zvyšování moc nemá, začali se pomalu dolaru zbavovat, a tím ho i oslabovat. Oslabování dolaru z valné většiny vyvolává posilování zlata a dalších drahých kovů, a tak je tomu i nyní. Stává se již pravidlem, že každé zasedání FEDu a následné zveřejnění podrobností o jednání vyvolá růst na zlatě, protože je investorům, z rétoriky americké centrální banky, jasné, že zvyšovat úroky se jen tak nebudou. 
 
Paradoxem je, že ačkoli ekonomika USA ne a ne se rozběhnout podle představ představitelů FEDu, akcie vesele dál posilují. Je to zvrácená situace - centrální banky přilévají více a více peněz do ekonomiky, čím méně a méně se jí daří, a investoři toto vědí a spoléhají na to. Nikdo nechce být první, kdo z tohoto vlaku bez průvodčího vystoupí a připraví se tak o možnost ještě se vézt daleko a  zadarmo. Ve vlaku je stále více a více černých pasažérů, kteří jízdné rozhodně platit nechtějí a v okamžiku, kdy první z nich spatří průvodčího a bude chtít vystoupit, tak se strhne taková mela, že mnoho z nich skončí velmi špatně. Je jen otázka, zda průvodčí je ještě stále v jídelním voze a dopřává si občerstvení, nebo již odemyká dveře do vagonu s černými pasažéry.
 
Bohužel stejně, jako investoři na akciových trzích, se chovají i některé státy. Itálie vydala v dubnu dluhopis se splatností 30 let a Francie dokonce 50 let. Je evidentní, že ke splácení dluhů se aktuální politická garnitura nemá, a co bude za 50 let, je jí jedno. Nedá mi si nevzpomenout na výrok jednoho z největších ekonomů dvacátého století - Johna M. Keynese: „V dlouhém období jsme všichni mrtví“ a na to právě politici spoléhají. Dluh valí státy před sebou a odkážou ho dětem a vnoučatům. Moc hezké dědictví, opravdu. Další země vydávají dluhopisy se zápornou sazbou, takže Vy jim půjčíte peníze a ještě jim za to zaplatíte. Kdo může kupovat takové dluhopisy? No ano, penzijní fondy, které je dokonce kupovat musí, aby vyhověly zákonům. Ve finále to ovšem zaplatí ten, kdo si odpovědně šetří na důchod tím, že „ukládá“ peníze v penzijních fondech, protože výnos tam není žádný, resp. penzijní fondy ještě platí za to, že mohou kupovat dluhopisy například Německa. 
 
Ale zpět k drahým kovům, tam je situace o poznání lepší, hlavně od začátku roku, jak popisujeme výše. Duben byl měsícem poměrně volatilním. Nejmenší rozdíl mezi maximální a minimální zaznamenanou cenou mělo zlato - 7,3 %. Tím ovšem nízká volatilita končí. Platina měla tento rozdíl přes 15 %, palladium 19,2 % a stříbro dokonce přes 21 %. 
 
Zastavme se na chvíli u stříbra. Jak již bylo řečeno výše, jeho cena od začátku roku vzrostla o více jak 30 %, z toho však podstatná část růstu byla právě v dubnu. Důvodem je jednak výše zmíněný optimismus investorů na drahých kovech, ale také to, že se nyní platí za nízké ceny stříbra v letech minulých. Některé stříbrné doly musely omezit svoji těžbu, právě jako reakci na to, že ceny stříbra se dostaly pod těžební náklady. Obnovit těžbu v těchto dolech - jedná se především o doly v Jižní Americe - konkrétně v Peru a Chile, nebude tak jednoduché a rozhodně to nepůjde ze dne na den. Proto předpovědi analytiků, kteří se zabývají vyhodnocováním poměru spotřeby a těžby stříbra, jsou pro tento rok skeptické a předpovídají deficit na trhu se stříbrem. Nedostatek stříbra bude ještě umocněn tím, že v Číně pomalu ožívá odložená stříbrná poptávka a to nejen po špercích, ale i po průmyslových výrobcích - především elektronice a solárních panelech.
 
S Čínou souvisí i v pravdě historická událost, která se stala 18. dubna. Svůj první fix ceny zlata pod značkou SGE (Shanghai Gold Exchange) zveřejnila komoditní burza v Shanghai - najdeme ji na internetové adrese www.en.sge.com.cn. Burza se netají tím, že právě otevření dalšího centra, které oznamuje světu pevnou cenu zlata, na které se shodli členové burzy, je cestou k větší nezávislosti Číny a obranou před možnými manipulacemi ceny drahých kovů, ze kterých jsou podezřívání někteří členové komoditní burzy v Londýně - LME. 
 
Další událostí, která může ovlivnit svět drahých kovů, je aféra Mitsubishi. Je to pokračování aféry kolem falšování údajů souvisejících se spotřebou a emisemi automobilů, kterou odstartovalo odhalení automobilky VW, jak falšuje limity emisí u dieselových motorů a toto vyvolalo prudký pád platiny, která je používána právě v katalyzátorech dieselových motorů a naopak růst ceny palladia, které se používá výhradně v benzínových motorech. U Mitsubishi se jedná o trochu jiný problém. Tady nebyly falšovány údaje o emisích, ale údaje o spotřebě automobilů, které však s emisemi také souvisí. Rozdílem je, že VW patří k automobilkám, které se specializují na výrobu dieselových motorů, kdežto Mitsubishi není považována za výhradně „benzínovou“  nebo „naftovou“ automobilku, proto zatím žádné velké ovlivnění touto aférou na trhu palladia či platiny nepozorujeme. Nemůžeme však vyloučit, že se neobjeví další přiznání jiných automobilek, a to nevyvolá u těchto kovů nečekanou turbulenci. Proto u investic do těchto kovů je potřeba velmi ostře sledovat zprávy z automobilového průmyslu.

Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit