Nejmenší rozdíl mezi maximální a minimální cenou mělo v dubnu zlato, a to 4,2 %, platina 6,2 %, stříbro 7,4 % a nejvíce volatilním kovem bylo opět palladium s 18,5 %. Nízká volatilita není v současné době typická jen pro cenné kovy, ale táhne se napříč celým burzovním trhem a trvá již více jak rok. Problémem dlouhodobě nízké volatility je skutečnost, že v investorech vzbuzuje falešný pocit bezpečí a u centrálních bank názor, že to, co dělají, je správné. Ale právě nízká volatilita může být příčinou hluboké ekonomické krize. Investoři nyní bez obav investují miliardy dolarů do akcií i dluhopisů, protože jejich ceny rostou a skoro nekolísají. V okamžiku, kdy se trh vrátí k běžné volatilitě, tak i menší propad vyvolá automatické výprodeje a tyto pak strhnou lavinu na celém burzovním trhu.
Zlato
Stříbro
Platina
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
1 365,95
17,37
955,00
1 059,00
Datum
12. 4. 2018
19. 4. 2018
19. 4. 2018
19. 4. 2018
Nejnižší cena USD/oz
1 309,95
16,16
899,00
893,85
Datum
30. 4. 2018
30. 4. 2018
30. 4. 2018
6. 4. 2018
Nejvyšší cena USD/oz
1 365,95
Nejnižší cena USD/oz
1 309,95
Nejvyšší cena USD/oz
17,37
Nejnižší cena USD/oz
16,16
Nejvyšší cena USD/oz
955,00
Nejnižší cena USD/oz
899,00
Nejvyšší cena USD/oz
1 059,00
Nejnižší cena USD/oz
893,85
1. května 2018, Praha - Nejmenší rozdíl mezi maximální a minimální cenou mělo v dubnu zlato, a to 4,2 %, platina 6,2 %, stříbro 7,4 % a nejvíce volatilním kovem bylo opět palladium s 18,5 %. Nízká volatilita není v současné době typická jen pro cenné kovy, ale táhne se napříč celým burzovním trhem a trvá již více jak rok. Problémem dlouhodobě nízké volatility je skutečnost, že v investorech vzbuzuje falešný pocit bezpečí a u centrálních bank názor, že to, co dělají, je správné. Ale právě nízká volatilita může být příčinou hluboké ekonomické krize. Investoři nyní bez obav investují miliardy dolarů do akcií i dluhopisů, protože jejich ceny rostou a skoro nekolísají. V okamžiku, kdy se trh vrátí k běžné volatilitě, tak i menší propad vyvolá automatické výprodeje a tyto pak strhnou lavinu na celém burzovním trhu.
V dubnu svět cenných kovů významně ovlivnily především dvě politické události. První byl vojenský zásah USA, Velké Británie a Francie v Sýrii, jako odveta za použití chemických zbraní. Cena zlata, pod vlivem ostré rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyhrožoval i Rusku a vypadalo to, že se nad Sýrií střetnou americké a ruské stíhačky v přímém boji, zaznamenala své maximum již pár dní před tímto útokem. Nakonec nebyla vojenská reakce tak ostrá. Rusko bylo před zásahem varováno včas, a mohlo stáhnout své vojáky. Je dobré si všimnout, že útok na Sýrii se uskutečnil v noci z pátku na sobotu, kdy je zastaveno burzovní obchodování, a trhy tak měly do pondělí dost času, aby vyhodnotily situaci a nedošlo k panice. I z tohoto načasování útoku je zřejmé, že se mocnosti bojí reakce trhů, kdy i malá rozbuška může spustit velký výbuch.
Druhou událostí bylo setkání vrcholných představitelů obou korejských států. Skoro přátelská atmosféra setkání dala zapomenout na nedávné přelety severokorejských raket nad územím Japonska a vypadá to, že se z nepřátelského „rakeťáka“ stává přítel Západu. Zlato i ostatní kovy na toto usmíření reagovaly tak, že klesly ke svým několikatýdenním minimům. Jedná se však teprve o začátek dlouhé cesty a analytici nejsou zcela přesvědčeni, že by se Kim vzdal svého jaderného programu tak lehce. Spíše to vypadá, že si je Severní Korea jistá tím, že když má funkční jadernou zbraň, svět s ní musí počítat jako s další jadernou mocností a je lepší s ní hovořit než na sebe útočit.
Je dobré zmínit i další rozšíření sankcí ze strany USA proti osobám a společnostem spjatých s Kremlem. Sankce sice přímo nezasáhly největšího producenta palladia na světě Norilsk Nickel, ale byly uvaleny na výrobce hliníku společnost Rusal. I takto však ovlivnily cenu palladia. Obava, že bude seznam rozšířen i o společnost Norilsk vyhnala cenu palladia nad úroveň 1 050 USD za unci. Následovalo však rychlé uklidnění a cena na konci měsíce klesla pod úroveň 900 USD. Z krátkodobého hlediska může na cenu palladia působit obava z jeho nedostatku, ale z hlediska dlouhodobého vidíme jeho cenu u hranice 500 USD za unci.
Největší obchodník s drahými kovy ve Velké Británii Sharps Pixley oznámil, že meziročně navýšil prodej zlata o 253 %. Jen v březnu prodala společnost fyzické zlato za více jak 12 milionů USD - tedy skoro 300 kilogramů ryzího zlata. Důvodem takového masivního nárůstu je především narůstající obava ze zhoršující se geopolitické situace a také obava obyvatel Velké Británie z blížícího se brexitu. Jednička ve spoření do investičního zlata a stříbra v ČR i Evropě společnost IBIS InGold také pociťuje stoupající zájem o investice do fyzických drahých kovů, především zlata. Výše sjednaného měsíčního spoření se proti předchozímu roku zvýšila o 46 % a pohybuje se v průměru kolem 6 600 Kč, i když si mohou klienti spořit již od 100 Kč.
V květnu bude svět cenných kovů pečlivě sledovat dění kolem Íránu, zasedání Federal Open Market Committee (FOMC) v USA a anglické centrální banky. Proběhnou i další jednání ohledně zavádění cel a ochranných opatření ze strany USA. Stále se spekuluje, že tato opatření zasáhnou vedle Číny i EU, a to by mohl být další krok k obchodní válce, Svět versus USA.