
Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za leden 2019
08. 02. 2019
Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.
Jestliže jsme na začátku roku uváděli, že rok 2019 bude Rokem zlata, tak leden nám to jen potvrdil. Prosincový růst cen pokračoval a zlato si v průběhu měsíce ledna připsalo další 3 %. Centrální banky v uplynulém roce realizovaly největší nákupy zlata od roku 1971, kdy došlo ke zrušení zlatého standardu. Roste i poptávka soukromých investorů, kteří za rok 2018 nakoupili 1 018 tun zlata.

2. února 2019, Praha - Cena jedné trojské unce zlata během měsíce ledna stoupla téměř o 50 USD. Pokračovalo v posilování nastartovaném v prosinci a v lednu hravě přeskočilo psychologickou hranici 1 300 USD. Na konci měsíce se pak pohybovalo dokonce nad hranicí 1 320 USD za trojskou unci. V dolarech zlato posílilo během jednoho měsíce o 3 %.
Evropského investora samozřejmě zajímá také zhodnocení v měně, ve které investuje. V eurech bylo zhodnocení za jeden měsíc větší než 2,5 %. Podobné zhodnocení pak bylo i v ostatních evropských měnách. Je potřeba upozornit, že to není údaj za celý rok, ale za pouhý jeden měsíc! Kdyby posilování pokračovalo stejným tempem po celých dvanáct měsíců, dosáhlo by zhodnocení v dolarech 36 % a v evropských měnách 30 %, a to v době, kdy banky nabízejí směšné úročení na tzv. spořicích účtech do 3 % ročně.
Hlavní důvody posilování ceny zlata jsou stále stejné – obava ze slábnoucí čínské ekonomiky, a tím z poklesu světové poptávky, nejistota na akciovém trhu a strach z tzv. tvrdého brexitu, který by přinesl chaos do Evropy a který je každým zasedáním britského parlamentu blíž a blíž. V současné době by se dala situace na finančních trzích charakterizovat jako ticho před bouří. Všichni už to cítí ve vzduchu, ale nikdo neví, kdy se ozve první hrom a kde udeří první blesk.
Na nadcházející situaci reagují i centrální banky. Jejich nákupy za rok 2018 byly nejvyšší od roku 1971, tedy od doby, kdy prezident Nixon rozhodl o definitivním zrušení spojení hodnoty papírových peněz a zlata. V porovnání s rokem 2017 vzrostly o 74 %. Centrální banky v loňském roce přidaly do svých zásob 651,5 tuny zlata. Zbavují se amerického dolaru, který nahrazují drahým kovem. Zlato ovšem nenakupují jen centrální banky. Minulý rok vzrostla i poptávka po investičních mincích a slitcích, a to o 4 % proti roku předcházejícímu. Menší investoři a střadatelé celkově nakoupili 1 018 tun zlata. Předpokládá se, že tento růst bude v letošním roce hravě překonán.
Cenné kovy v lednu 2019
Zlato – během měsíce posílilo o 3 %. V součtu s posilováním z prosince je to již 8 % za dva měsíce. Jeho cena rostla kontinuálně celý leden. Hlavním důvodem byla nejistota na akciovém trhu. Na konci byl jeho růst umocněn rozhodnutím FEDu, že opravdu nebude zvyšovat základní úrokové sazby a ponechá je v pásmu 2,25 – 2,5 %, a následně vyjádřením, že zvyšování sazeb bude pozvolné a bude reagovat na aktuální situaci. Je zřejmá obava z toho, že zvyšování úroků by zdražilo veškeré světové dluhy, které jsou nyní na maximálních hodnotách.
Stříbro – dosáhlo 4,5% posílení a překonalo hranici 16 USD za unci. Je pevně svázáno se zlatem, takže těží především z jeho posilování.
Platina – v lednu také posílila, o 3,75 %. Na chvíli se tak zastavil její klesající trend zaviněný pomalým začátkem konce dieselových motorů.
Palladium – během ledna posílilo o 8,2 %. V polovině měsíce překonalo hranici 1 440 USD za trojskou unci. Ve druhé polovině měsíce však cena palladia oslabila. Důvodem byla zpráva, že poprvé za dvacet let poklesla čínská poptávka po automobilech. V okamžiku, kdy tento pokles bude setrvalý, a to při poklesu celé ekonomiky bude, může být i tato spanilá jízda šedivého kovu u konce.