
Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za listopad 2018
13. 12. 2018
Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.
V listopadu trhy sledovaly hned několik událostí, které promlouvaly do vývoje cen aktiv – americké volby, zasedání FEDu a jednání G20. Cena zlata sice neudržela hranici 1 240 USD, ale zůstala po celý měsíc nad psychologickou úrovní 1 200 USD. Mezi cenami platiny a palladia vzniká stále větší rozdíl. Důvodem poklesu ceny platiny je přebytek jejich zásob na trhu, který v konečném důsledku může vést až k uzavírání platinových dolů v Jižní Africe i Rusku.

3. prosince 2018, Praha - Po říjnu byl také listopad zlatu a ostatním cenným kovům příznivým měsícem. Zlato sice neudrželo hranici 1 240 USD za trojskou unci, ale také se již nepodívalo pod psychologickou hranici 1 200 USD za trojskou unci, a to ani krátkodobě. Pro jeho další vývoj bude důležité delší setrvání nad hranicí 1 230 USD a následně nad 1 250 dolarů za unci.
Americké volby do Kongresu nakonec skončily patem. Sněmovnu reprezentantů povede Demokratická strana, ale většinu v Senátu si udrželi republikáni. Nekonala se tak porážka současného prezidenta Donalda Trumpa, ale rozdělený Kongres pro něj bude znamenat obtížnější vládnutí do konce jeho mandátu v roce 2020.
Na začátku měsíce zasedala americká centrální banka FED. Dle všeobecného očekávání ponechala úrokové sazby beze změny v pásmu 2,00–2,25 %. Následně zápis z proběhlého jednání naznačil, že v prosinci FED sazby pravděpodobně posune do pásma 2,25–2,50 %, ale další zvyšování v roce 2019 není vůbec jisté. Navýšení úrokových sazeb v prosinci trh připisuje pravděpodobnost 79 %, březnovému 50 % a další krok je již málo pravděpodobný. Šance neposiluje ani americký prezident Donald Trump, který FED za úpravu sazeb při každé příležitosti kritizuje. Nevede ho k tomu skutečnost, že se obyčejným Američanům zdražují jejich půjčky na bydlení nebo studium dětí, starost má především o investory, protože každé zvýšení úroků zasáhne i akciový trh, který již začíná pomalu chladnout. V listopadu se index Dow Jones opět podíval k hranici 24 000 bodů. Sice ji ještě neprolomil, ale pokles téměř 8 % od začátku měsíce nesvědčí o ničem optimistickém. Jestliže tedy FED na svém prosincovém zasedání dle očekávání úroky opravdu zvýší, bude to těžká zkouška i pro akciový trh.
Za pozornost stojí vzájemný vývoj cen platiny a palladia. Rozdíl mezi nimi je nejvyšší od února 2001. Palladium překonalo krátkodobě hranici 1 200 USD za unci a platina ve stejný den (30. listopadu) klesla pod úroveň 800 USD za unci. Pokles ceny platiny má stále stejný důvod – automobilový průmysl a velmi nízká poptávka po naftových motorech. Ceně platiny neprospěly zprávy, že trh očekává i v příštím roce přebytek jejich zásob na trhu. To naznačuje, že může dojít k zavírání platinových dolů v Jižní Africe i Rusku. Pod hladinou 800 USD za unci se totiž nevyplatí těžit ani v Rusku, kde se platina vyskytuje v menších hloubkách, než je tomu v Jižní Africe. Africké doly jsou nerentabilní již dlouho a neustálé spory mezi majiteli a horníky situaci také nepomáhají.
Konec měsíce patřil setkání nejvyspělejších zemí G20. Čína s USA se v jeho průběhu dohodly na 90denním příměří v obchodní válce, která měla letos neblahý vliv na finanční trhy. V důsledku sjednaného „smíru“ začal posilovat dolar, ale také asijské akcie, které čerpají sílu z možného optimistického vývoje především čínského průmyslu. Rostla i cena zlata, především v nedolarových měnách. Na trzích zavládl všeobecný optimismus. Otázkou je, jak dlouho tato příjemná nálada vydrží. Tipujeme, že to může být do prvního twitterového příspěvku amerického prezidenta, kterým dohodu popře.