Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za říjen 2016

Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za říjen 2016

05. 11. 2016

 

Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

V říjnu byla volatilita kovů nezvykle vysoká. Proti září skoro dvojnásobná. Největší rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší momentální cenou na trhu byl u palladia, a to skoro 20 %. Druhý nejvyšší rozdíl byl u stříbra (13 %), následovala platina (s 10 %) a nejmenší rozdíl byl u zlata (6,2 %).

  Zlato Stříbro Platina Palladium
Nejvyšší cena USD/oz 1 319,10 19,325 1 019,50 729,45
Datum 3. 10. 2016 3. 10. 2016 3. 10. 2016 3. 10. 2016
Nejnižší cena USD/oz 1 241,30 17,090 926,10 610,05
Datum 7. 10. 2016 7. 10. 2016 21. 10. 2016 31. 10. 2016

 

 
 
 
 
 
 
 
Nejvyšší cena byla u všech čtyř kovů zaznamenána první den obchodování - tj. 3. 10. 2016. U zlata i stříbra byla nejnižší i nejvyšší cena dosažena hned v prvním týdnu měsíce. Důvodem byl velký pokles ceny zlata zaznamenaný na trhu 4. 10. 2016, kdy zlato během chvíle spadlo skoro o 50 USD na trojské unci, tj. skoro o 4 %. Hlavní příčinou byl masivní výprodej ETF - to znamená „papírového“ zlata, kdy jeden subjekt vrhl na trh množství dosahující skoro 1 000 tun zlata. Je to neuvěřitelné množství a další důkaz, jak je trh se zlatem manipulován. Tisíc tun zlata je 20 % celosvětového obratu zlata za celý rok. Celkem se v byznyse s fyzickým zlatem za rok zobchoduje přibližně 5 000 tun. 2 500 tun je zlato z recyklace a 2 500 tun je nově vytěžené zlato. Kdyby neexistovalo „papírové“ zlato, tak by takový prodej nebyl vůbec možný. Celý říjen se spekulovalo o důvodech, které vedly k takto masivnímu výprodeji. Zajímavé ještě je, že se to celé událo v období, kdy Čína slavila celý týden státní svátek, proto řadoví makléři nebyli přítomni v práci a nemohli na tento výprodej reagovat.
 
Analytici se nakonec shodli na dvou nejpravděpodobnějších důvodech takového „výplachu“ trhu. Prvním důvodem je snaha znejistit klasické, konzervativní investory před investicemi do zlata. Někdo chce ukázat, že ani tak bezpečný přístav, jakým je zlato, nemusí být až tak bezpečným. Druhým důvodem může být to, že velké investiční banky a fondy chtěly uzavřít své short pozice - tzn. spekulativní pozice na pokles ceny zlata, ještě před tím, než cena kovu vystřelí vzhůru. Proto cenu zlata srazily během chvíle skoro o 3 % a jejich případné ztráty z růstu ceny nebudou tak velké. Pro bankéře je toto poměrně důležité, protože se blíží konec roku, a s tím i výplata jejich ročních bonusů, které se počítají z celkové bilance banky a do té by sázky na pokles ceny zlata mohly mluvit poměrně negativně. Bankéři tyto pozice otevírali před brexitem, kdy spekulovali na to, že Británie zůstane v EU a cena zlata klesne. Stal se přesný opak, Británie se rozhodla EU opustit a cena zlata vylétla vysoko. Do toho nyní přichází americké volby a vypadá to, že souboj to bude až do posledního voliče, protože Amerika není jednoznačně nakloněna ani jednomu kandidátovi a čím jsou vyhlídky na zvolení Donalda Trumpa větší, tím rychleji stoupá zlato. Proto bylo nutné srazit cenu na před-brexitovou úroveň a pozice rychle uzavřít ještě předtím, než se v USA začne volit. Bankéři si vybrali právě týden, kdy Čína slavila a nemohl jim nikdo tento záchranný krok kazit.
 
Cena stříbra byla ve vleku událostí na trhu se zlatem a kopírovala vývoj ceny zlata. Odlišná byla situace u platiny a palladia. Do ceny těchto dvou kovů stále mluví vyjednávání odborových organizací v Jižní Africe. Celý říjen vedly jihoafrické odbory horníků a stavbařů (AMCU) vyjednávání se třemi největšími těžaři, a jak se strany blížily k dohodě, klesala i cena platiny a palladia. Svoji nejnižší cenu palladium zaznamenalo v den, kdy AMCU oznámil, že podepsal dohodu se třemi největšími těžaři platiny a palladia, a to Anglo American Platinum, Impala Platinum a Lonmin. Dohoda je sepsána na tři roky a má zaručovat horníkům pravidelný růst mezd a zlepšení jejich pracovních podmínek. Odborníci, kteří sledují situaci kolem platinových dolů v Jižní Africe dlouhodobě, však varují, že takových dohod bylo v minulosti již podepsáno mnoho, ale nikdy ke stabilitě nevedly. Jestli povede tato, nám ukáže až příští rok. 
 
V listopadu budou určujícím faktorem pro vývoj cen drahých kovů prezidentské volby v USA. Zlato bude hlasovat pro Donalda Trumpa, protože s ním přijde nejistota a tu má zlato rádo. Nesmíme však zapomínat i na FED, který bude rozhodovat o možném zvyšování sazeb na americkém dolaru, a kdyby k  němu mělo dojít, tak to naopak není pro zlato příznivé.

Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit