Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za srpen 2017

Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za srpen 2017

12. 09. 2017

 

Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

Srpen nebyl z hlediska volatility sledovaným drahým kovům příliš nakloněn. Ani jeden z nich nepřekonal dvouciferné procento. Největší rozdíl maximální a minimální měsíční ceny byl u stříbra - 9,6 %, následovalo palladium - 7,5 %, poté platina - 7,4 % a nejmenší rozdíl v ceně byl u zlata – 6 %. Všechny kovy svorně posilovaly, takže svých minimálních cen dosáhly na začátku měsíce a maximálních na jeho konci.

  Zlato Stříbro Platina Palladium
Nejvyšší cena USD/oz 1 326,55 17,685 1 009,50 951,50
Datum 29. 8. 2017 29. 8. 2017 29. 8. 2017 29. 8. 2017
Nejnižší cena USD/oz 1 251,70 16,125 939,80 884,70
Datum 8. 8. 2017 7. 8. 2017 1. 8. 2017 3. 8. 2017

 

 

 

 

 

1. 9. 2017, Praha  - Srpen nebyl z hlediska volatility sledovaným drahým kovům příliš nakloněn. Ani jeden z nich nepřekonal dvouciferné procento. Největší rozdíl maximální a minimální měsíční ceny byl u stříbra - 9,6 %, následovalo palladium - 7,5 %, poté platina - 7,4 % a nejmenší rozdíl v ceně byl u zlata – 6 %. Všechny kovy svorně posilovaly, takže svých minimálních cen dosáhly na začátku měsíce a maximálních na jeho konci.

Za hvězdu měsíce můžeme rozhodně označit palladium. Dá se říci, že rok 2017 je zatím jeho rokem. Od ledna 2017 palladium posílilo o více jak 30 %, nejvíce z námi sledovaných kovů. Důvodem takového posilování je především poptávka z automobilového průmyslu, který zpracuje skoro 75 % celosvětové nabídky palladia. Největší nákupy hlásí čínský trh, kde s rostoucím bohatstvím společnosti roste i poptávka po automobilech.
Po problémech s dieselovými motory a jejich emisemi jsou poptávaná především auta s motorem benzínovým, kde je palladium nezbytnou součástí katalyzátorů. Zlato, jednička mezi investičními kovy, na tom také není špatně a od začátku roku si připsalo skoro 15 %. Palladium však nyní vyniká především v tom, že zaznamenává svá historická maxima. K nim má zlato i stříbro ještě daleko. Proto doporučujeme tyto dva kovy nakupovat a zbylé dva spíše držet či prodávat. Nikdy totiž není dobré nakupovat na historických maximech! 

Měsíce červenec a srpen patří většinou k nejklidnějším měsícům v roce. Ve zpravodajství převažují letní, tzv. lehčí témata. Srpen 2017 však takový rozhodně nebyl. Nejvýznamnější politickou událostí byly pokračující zkoušky raket s dlouhým doletem prováděné Severní Koreou. Jednu ze svých raket poslala do oceánu tak, že přeletěla nad územím Japonska. Jižní Korea a USA na to reagovaly bleskovým vojenským cvičením. Cenu zlata tyto události poslaly až k hranici 1 330 USD za trojskou unci - nejvýše od začátku roku. Americký dolar oslabil a jeho poměr k euru krátkodobě překonal hodnotu 1,20 - nejvíce od roku 2015. 
 
Další důležitou událostí, tentokrát ekonomickou, bylo výroční setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Ostře sledované byly hlavně projevy předsedkyně FEDu Janety Yellen a Maria Draghiho - prezidenta Evropské centrální banky. Po jejich projevech se však dá říci, že očekávání byla větší než skutečnost. Projev M. Draghiho byl mírně optimistický, ale neoznámil konec kvantitativního uvolňování ani další kroky, které by mohly vést ke změně měnové politiky ECB. J. Yellen trhy také nenadchla. O růstu úrokových sazeb nemluvila a spíše se soustředila na regulaci finančních trhů. Dolar tedy k euru neposílil a stále se pohybuje kolem již zmíněné hranice 1,20.
 
Opomenout bychom rozhodně neměli informaci, že Rusko pokračovalo ve svých nákupech zlata do státních rezerv. V červenci nakoupilo dalších 12,44 tun. Letos to je již více jak 113 tun. Znamená to, že v ruské centrální bance zůstává 70 % veškerého v Rusku vytěženého zlata. Po Číně a Austrálii je Rusko třetí největší těžař zlata na světě a jeho plány jsou velkolepé. Nyní těží kolem 270 tun ročně a do roku 2030 chce těžbu navýšit na 400 tun. Centrální banky drží dohromady 31 tisíc tun zlata, a to Čína s největší pravděpodobností neudává skutečné množství drženého zlata. Centrální banky vyprodávají ze svých rezerv americký dolar, protože se obávají jeho cíleného oslabování a pokračují v hromadění zlata, které považují za stabilitu. Jen to zapomínají sdělovat také svým občanům. 
 
V září budou nejočekávanější událostí volby v Německu. Nyní sice vše vypadá na poklidné vítězství dosavadní kancléřky Angely Merkelové, ale víme, jak poslední dobou dopadají výzkumy. Rozhodně lze před volbami očekávat turbulence na euru a v případě překvapivého výsledku i rozkolísání celého finančního trhu.

Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit