Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za únor 2016

Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za únor 2016

09. 03. 2016

IBIS InGold®, a. s.

Únor 2016 byl jedním z nejvíce turbulentních měsíců, co se týče pohybu ceny drahých kovů, za poslední rok. Jednu z nejvyšších volatilit zaznamenalo v únoru zlato. Rozdíl mezi jeho nejvyšší a nejnižší momentální cenou byl skoro 13 %. Jen o procento vyšší byla volatilita platiny, a to 14 %. U stříbra to bylo 12,6 % a u palladia 11,4 %.

 

  Zlato Stříbro Platina Palladium
Nejvyšší cena USD/oz 1 263,95 15,995 971,55 533,65
Datum 11. 2. 2016 11. 2. 2016 11. 2. 2016 11. 2. 2016
Nejnižší cena USD/oz 1 119,20 14,200 849,00 479,00
Datum 1. 2. 2016 1. 2. 2016 2. 2. 2016 26. 2. 2016

 

 

 

 

 

Velký vliv na nejvyšší zaznamenanou cenu všech čtyř sledovaných kovů měl americký dolar. Nejnižší hodnotu měl tento index právě 11. 2. 2016, kdy byly ceny kovů maximální – hodnota indexu byla 95,62. Naopak nejvyšší hodnotu měl index na začátku měsíce, kdy kovy byly na svých měsíčních minimech. Index měl hodnotu 99,03. Oslabení dolaru proběhlo na základě prohlášení předsedkyně FEDu Janet Yellen, která ve svém komentáři k vývoji ekonomiky prohlásila, že není čas na další zvyšování úrokových sazeb. Na to dolar reagoval oslabením a zlato i další drahé kovy posílením, protože úrokové sazby dolaru jsou klíčové pro investory, kteří celý minulý rok očekávali jejich zvýšení a dočkali se jich na konci, ale spíše jen v kosmetické podobě a nyní doufali

v pokračování jejich růstu. Jak je ale cítit z prohlášení Janet Yellen, můžou stále jen doufat a spíše očekávat jejich stagnaci, ne-li snižování.
 

Dlouhodobější posilování ceny zlata je dáno také odlivem investorů z akcií, které klesají napříč celým světem. Krásně je to vždy vidět v denních statistikách obchodování, kdy při prudkém poklesu akcií, a to napříč celým finančním světem, se ihned finanční prostředky přelévají do zlata, které je tradičním uchovatelem hodnoty a přístavem v dobách nejistoty.


Jedno je hodnota zlata a drahých kovů v amerických dolarech a další je hodnota v jednotlivých měnách. Pro investora je samozřejmě nejdůležitější hodnota ta, ve které zlato nakupoval či nakupuje a ve které ho poté bude zase prodávat. Zlato v únoru zaznamenalo svoji nejvyšší hodnotu ve 35 světových měnách. Celkem je kolem 150 světových měn. To znamená, že ve 30 % všech světových měn bylo zlato v únoru 2016 na své nejvyšší hodnotě! A nejsou to žádné neznámé měny – je to například ruský rubl, turecká lira, brazilský real nebo thajský bath.


Zlato patří v tomto roce k nejlepším investicím nejen ve výše zmíněných měnách, ale také v USD. Od začátku roku vzrostlo o 16 %, meziročně je to skoro 9 %. To v čase, kdy na dluhopisech je záporná úroková sazba, vklady občanů jsou úročeny v lepším případě tzv. kladnou nulou a akcie padají střídavě střemhlav a střídavě jen klesají, je určitě pro investory do zlata dobrou zprávou. Stále však platí, že je důležité své investice do žlutého kovu spíše rozkládat v delším časovém období a do spíše menších částek v pravidelných splátkách. Stále totiž hrozí případná manipulace a není tak vyloučeno i snížení ceny na přechodnou dobu. Hlavním důvodem je existence tzv. papírového zlata. Na konci ledna byl zaznamenán další rekord v poměru fyzického a papírového zlata na tzv. zlaté burze COMEX. Nyní je ten poměr 542 uncí papírového zlata k 1 unci fyzického zlata. Na 40 milionů uncí papírového zlata, které jsou k dispozici, připadá 74 tisíc uncí fyzického zlata. COMEX tak prakticky stojí před krachem, protože není možné, v případě většího zájmu investorů o fyzické zlato, je uspokojit a v případě prodejů bude burza vydávat za papírové zlato opět jen papíry – pravděpodobně americké dolary.


O tom, že je zlato důležité pro diverzifikaci portfolia, svědčí i nákupy centrálních bank. Ruská centrální banka podle některých údajů vlastní nyní již 1437 tun kovu, dle údajů MMF je to 1393 tun. Jen za minulý rok nakoupilo Rusko 208 tun zlata.  Navyšování ruských zlatých rezerv probíhá i navzdory složité ekonomické situaci, ve které se Rusko nachází po pádu cen ropy a sankcím vyvolaným anexí Krymu. Celkové nákupy centrálních bank za minulý rok činily 588,4 tuny, což jsou druhé nejvyšší nákupy v historii. Jen v roce 2013 byly vyšší, a to 625,5 tun.


Důležitou zprávou bylo v únoru i výkaznictví největší německé banky – Deutsche Bank, která patří k největším bankám na světě, někdy je považována za vůbec nejmocnější banku. Banka vykázala v únoru ztrátu 7 mld. EUR. Největším problémem banky jsou čínské deriváty, kterých údajně banka vlastní za více jak 75 bilionů dolarů, což převyšuje hodnotu německého HDP až dvacetkrát. Akcie banky se po tomto oznámení prudce propadly a začalo se diskutovat o možnosti krachu této banky. Pro německé hospodářství je ale tato instituce ještě důležitější než automobilka VW a patří do okruhu podniků a institucí, které jsou příliš velké na to, aby padly. Proto bude banka zachráněna, ale bude to za obrovskou cenu. Je jen otázka, co ještě dalšího se musí stát, aby si finanční svět uvědomil, že současný systém, založený na úvěru a tisknutí peněz, je neschopný dalšího posunu a musí dojít k jeho očištění a de facto k restartu, který bude založen ne na virtuálních, ale na skutečných hodnotách.


Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit