Rola zlata v portfóliu

Redakcia IBIS InGold

05. 02. 2023

Mnoho z nás vie, že správne uložené peniaze nám pomôžu prekonať ekonomické krízy i mimoriadne udalosti. Na to, aby pre nás peniaze dobre pracovali, je potrebný premyslený plán a múdro rozložené investičné portfólio. Dnes si povieme pár tipov, ako nad svojou investíciou uvažovať.

Zostavte si plán

Mať mapu nám na ceste spravidla ušetrí množstvo zlých odbočiek a blúdenia. S investovaním je to rovnaké. Pokiaľ si chcete ukladať peniaze stranou, vždy je dobré vedieť, prečo si sporíte. Chcete mať spokojný dôchodok? Stať sa finančne nezávislými za 10 rokov? Alebo si chcete za pár sezón dať pauzu od práce a precestovať svet?

Toto všetko sa hodí vedieť ešte pred tým, než začnete investovať. Jednak získate predstavu, kedy chcete svoju investíciu čerpať, jednak sa na rôzne vzdialené ciele hodia rôzne riskantné či konzervatívne investície. V neposlednom rade, keď viete, prečo sporíte, peniaze odložíte s pokojnejším srdcom a nebude vás toľko lákať po nich siahať.

 

Jako to bude s peniazmi?

Viete, prečo investujete? Výborne. Teraz je potrebné sa zamyslieť, koľko peňazí si budete dávať bokom. Než si poviete čiastku, je dobré zvážiť, či vaše povolanie ovplyvňujú tzv. ekonomické cykly. Veľmi zjednodušene, či v prípade ekonomických kríz môže byť váš zdroj príjmov ohrozený. V takom prípade počítajte s tvorbou rezervy i na dobu poklesu. Platí, že zubár bude mať pomerne stabilný zdroj príjmov i v čase krízy, zatiaľ čo služby záhradného architekta ľudia obmedzia, ak budú musieť šetriť.

So správnym zostavením portfólia vám môže pomôcť dobrý finančný poradca. Pokiaľ chcete mať istotu, že vám vaša investícia dobre poslúži, určite začnite u neho.

 

Diverzifikácia alebo zlaté pravidlo tretín

Jednou z kľúčových požiadaviek na investičné portfólio je jeho bezpečnosť. Základom je čo najviac obmedziť riziko tak, že svoje peniaze rozložíte medzi viacerými aktívami. Pozor, to neznamená uložiť časť peňazí do akcií jednej firmy, druhú časť do akcií, alebo dlhopisov druhej a zvyšok do tretej spoločnosti. Zlaté pravidlo tretín znamená rozložiť svoje investície medzi čo najviac nezávislé oblasti. Finančné trhy sú len jednou z nich. Pravidlo tretín hovorí o tom, že by sme približne tretinu peňazí mali investovať do akcií (a tie následne ešte rozdeliť medzi viacero spoločností), druhú tretinu do nehnuteľností a poslednú tretinu do zlata. Niekedy sa uvádzajú komodity, ale z hľadiska bezpečnosti je rozdiel držať komodity fyzicky, alebo formou niektorého z finančných nástrojov (pozri prvá tretina).

 

Koľko ale do zlata investovať?

Dôležité je si uvedomiť, že investícia do zlata je skôr strednodobá až dlhodobá záležitosť. Práve preto sa jeho pomer v portfóliu bude líšiť i podľa toho, prečo investujete i podľa toho, ako cyklus ovplyvňuje váš príjem. Ľuďom s cyklicky citlivým zdrojom príjmov môže rezerva v zlate výrazne pomôcť v dobách krízy.

Podľa známeho stratéga Raya Dalia by žltý kov mal predstavovať približne 7,5 % vášho portfólia. Existujú ale aj investori, ktorí odporúčajú podiel okolo 30 % zlata. Všeobecne sa dá povedať, že by fyzické zlato v žiadnom portfóliu nemalo chýbať.

Podčiarknuté spočítané. Pokiaľ chcete investovať, je to jedine dobre. Je ale potrebné rozmyslieť si prečo, ako dlho a koľko peňazí chcete dávať bokom a dobre si svoje portfólio rozdeliť medzi nástroje finančného trhu, nehnuteľnosti a fyzické zlato. Pokiaľ investujete do zlata 10–25 % svojho portfólia, neurobíte dramatickú chybu. A nezabudnite, že najlepšie portfólio zostavíte s dobrým finančným poradcom.