Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za květen 2019

Mgr. Libor Křapka, výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.

11. 06. 2019

Zlato milují nejen obyvatelé asijských zemí. Po průzkumu v Německu to prokázal další průzkum, provedený ve Švýcarsku. Zlato přináší investorům bezpečí, zajištění a stabilitu, což je to, co hledají. Politické a ekonomické „třenice“, problémy a zadlužení ekonomik útěk ke zlatu pouze urychlí.  

1. června 2019, Praha - Známé burzovní pravidlo říká: „Sell in May and go away“ (v květnu prodej a utíkej pryč). Tímto heslem by se měli řídit obchodníci s cennými papíry a vychází z historické zkušenosti, že po květnu následuje na akciových burzách zpravidla pokles. Na konci května se toto pořekadlo splnilo. Akciový index Dow Jones poklesl k hranici 24 500 bodů. 

Obchodní válka mezi USA a Čínou se po období relativního klidu začíná znovu probouzet. Velmoci na sebe znovu vzájemně uvalují cla. Vyvolávají tím v investorech obavu ze zpomalování ekonomiky a nedůvěru v budoucí hospodářské výsledky firem. V závěru měsíce tomu všemu nasadil korunu americký prezident Donald Trump, když zavedl celní bariéry i na zboží původem z Mexika. Důvodem těchto opatření je pokračující migrace (i přes pracně budovanou zeď) od jižního souseda USA. 

Tento vývoj opět přiměl investory k přesunu do bezpečí, tedy do zlata, což se projevilo růstem jeho ceny. Jen těžko můžeme předpokládat, že další měsíce přinesou klid. Již v příštím roce se budou v USA konat prezidentské volby. Donald Trump jistě bude dělat možné i nemožné pro své znovuzvolení, a tak asi nebude nouze o překvapivé kroky a neočekávaná vyjádření z jeho strany. 

Výsledky voleb do Evropského parlamentu přinesly do Evropy určité uklidnění, i když asi jen na krátkou dobu. Na podzim by měla Velká Británie začít znovu opouštět EU a stále není jasné, jestli to bude na základě nějaké smlouvy nebo tzv. tvrdým brexitem, který by vnesl chaos do všech ekonomik starého kontinentu. 

Nejsilnějším argumentem pro nákup zlata pravděpodobně zůstane politická i ekonomická nejistota na celém světě. Rostoucí poptávka po zlatě potvrzuje, že mnozí investoři už svá spořicí a investiční portfolia na tuto skutečnost s předstihem připravují. Zlato v obdobích méně příznivých pro ostatní investice dokáže jejich propad zmírnit nebo zcela vyvážit. Proto je finanční portfolio, v němž má zastoupení i zlato, oprávněně označováno za portfolio do každého počasí. Investoři si díky němu zajistí své vybudované majetky a bohatství. 
 
Po Německu přichází s průzkumem obliby jednotlivých forem spoření a investování i Švýcarsko. Pro 48 % Švýcarů je zlato nejoblíbenější investicí a umístilo se hned za nemovitostmi. Každý pátý Švýcar plánuje do drahých kovů investovat. Univerzita ze St. Gallenu, která průzkum zpracovala a na konci května zveřejnila, konstatuje: „Nízké úrokové sazby, vybledlá přitažlivost klasických forem spoření, jako je spořicí účet, a ekonomické a politické nejistoty jsou charakteristickými znaky současnosti. Investoři se stále více spoléhají na fyzické drahé kovy, protože tato forma investice je v době krize považována za protiinflační a klíčovou rezervu.“ Téměř 61 % Švýcarů považuje cenné kovy za rozumnou investici. Podíl investic do drahých kovů tvoří více než 26 %. Důležitými důvody pro investici do drahých kovů je touha po bezpečí, stabilita, tvorba bohatství a v neposlední řadě i zisk

Správně připravené portfolio a nákupy zlata v „klidných“ obdobích jsou efektivnější než nákupy v okamžicích, kdy jeho ceny začnou rychle růst. Se společností IBIS InGold lze do zlata investovat i s menšími částkami a portfolio vyvažovat a modernizovat postupně. 

 

Cenné kovy v květnu

 
Zlato
Stříbro
Platina
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
1 313,30
14,98
887,30
1 392,60
Datum
31. 5. 2019
8. 5. 2019
1. 5. 2019
1. 5. 2019
Nejnižší cena USD/oz
1 266,20
14,294
795,00
1 265,00
Datum
2. 5. 2019
28. 5. 2019
23. 5. 2019
9. 5. 2019
Zlato
Nejvyšší cena USD/oz
1 313,30
Datum
31. 5. 2019
Nejnižší cena USD/oz
1 266,20
Datum
2. 5. 2019
Stříbro
Nejvyšší cena USD/oz
14,98
Datum
8. 5. 2019
Nejnižší cena USD/oz
14,294
Datum
28. 5. 2019
Platina
Nejvyšší cena USD/oz
887,30
Datum
1. 5. 2019
Nejnižší cena USD/oz
795,00
Datum
23. 5. 2019
Palladium
Nejvyšší cena USD/oz
1 392,60
Datum
1. 5. 2019
Nejnižší cena USD/oz
1 265,00
Datum
9. 5. 2019

 

Zlato - posilovalo prakticky celý měsíc, nejnižší hodnoty zaznamenalo na začátku a nejvyšší na konci května. Poslední den měsíce přeskočilo hravě hranici 1 300 USD za unci a pokračovalo ještě výše. Další důležitou hranicí je cena 1 320 USD, na které se zastavilo při minulém růstu ceny. Hlavním důvodem posilování zlata je propad akcií a také opatrná vyjádření FEDu ohledně vývoje úrokové sazby. FED začíná připouštět i variantu, že by se letos mohly dokonce i snížit. Bude záležet na momentálním vývoji inflace a na ekonomické a politické stabilitě. 
 
Stříbro – si v květnu razilo svoji vlastní cestu a jeho cena tentokrát nekopírovala cenu zlata. Tato neobvyklá situace nastala v důsledku ekonomického soupeření USA a Číny. Stříbro je přeci jen stále vnímáno jako průmyslový kov, proto jsou jeho ceny pod tlakem ve chvílích očekávání ekonomických potíží. Zvětšuje se tak i poměr ceny zlata a stříbra. Jednu unci zlata si dnes můžeme koupit za 88 uncí stříbra, což je největší poměr od roku 1993. Dokud bude pokračovat obchodní válka a obavy, že světová ekonomika neporoste, bude nízká i cena stříbra. Klíčové pro stříbro bude udržet se nad hranicí 14 USD za unci. 
 
Platina – je stále pod tlakem díky poklesu prodejů automobilů s naftovým motorem. Za první čtvrtletí se snížily prodeje dieslových aut v Evropě o 17,9 % ve srovnání se stejným obdobím roku minulého. Naftový pohon využívá již méně než 1/3 automobilů v provozu. Určitou nadějí pro platinu je zavádění tzv. palivových článků u vodíkových motorů. Platina v nich slouží jako katalyzátor chemických reakcí a její použití je větší než v katalyzátorech naftových motorů. Rozšíření těchto palivových článků je však mnohonásobně nižší, než by platina potřebovala pro nahrazení výpadku ve spotřebě v naftových motorech. 
 
Palladium – se po delším období růstu krátce podívalo i pod hranici 1 300 USD za unci. Velmi rychle se nad ní zase vrátilo. Těží totiž právě z poklesu prodeje naftových motorů. Zavedení cel ze strany USA na dovoz automobilů z Evropské unie, které je zatím odloženo do poloviny listopadu, je pro něj možným ohrožením. Pokud cla budou opravdu zavedena, může se export evropských aut do USA propadnout o více jak 50 %, a tím pádem by bylo i palladium pod velkým tlakem.