
Zpráva o světovém trhu s drahými kovy za 4. čtvrtletí 2019
16. 01. 2020Mgr. Libor Křapka
výkonný ředitel IBIS InGold®, a. s.
Poslední čtvrtletí roku 2019 přineslo očekávanou lehkou korekci v ceně zlata. Zlato od začátku roku stoupalo a jeho růst vrcholil v září. Ačkoliv byl růst opravdu strmý, tak úprava ceny nebyla tak velká, jak by se dalo čekat. Zlato za 9 měsíců posílilo o 19 %, aby poté lehce oslabilo (o 5 %). Tuto ztrátu však prosinec kompletně vyrovnal a zlato uzavíralo rok 2019 s 19 %. Důvody růstu ceny zlata zůstávají neměnné – obecně nízké úrokové sazby a jejich další snižování, obchodní války USA s Čínou i EU a obavy z recese světové ekonomiky.

3. leden 2020, Praha - Burzovní cena zlata se v listopadu na chvíli dostala pod 1 450 USD za trojskou unci, aby se následně vrátila k ceně 1 480 USD a na konci roku opět překonala psychologickou hranici 1 500 USD a posílila až na 1 525 USD za unci. Roste počet investorů, kteří jsou přesvědčeni, že jsme na začátku dalšího dlouhodobého býčího (růstového) trendu – podobnému tomu z let 2009 – 2011, kdy zlato posílilo z ceny 700 USD na 1 900 USD za unci.
Je nutné sledovat i situaci na akciovém trhu, který zaznamenává svá maxima. Index Down-Jones překonal hranici 28 500 bodů, ale na zlato to nemělo příliš negativní vliv. Je zajímavé, že aktuálně posilují jak akcie, tak zlato. Důvodem je pravděpodobně to, že se investoři snaží krátkodobě vydělat na rostoucím akciovém trhu, ale z dlouhodobého hlediska svá rizika zajišťují zlatem. Rizika jsou na akciovém trhu zpravidla potlačována co nejdéle, to však může případnou finanční krizi ještě více prohloubit. Čím déle se budou nůžky mezi reálnou hodnotou firem a jejich hodnotou na akciovém trhu rozevírat, tím bolestivější bude návrat zpět ke skutečnosti.
Vedle očekávaných problémů mohou však do hry vstoupit i problémy neočekávané. Jedním z nich se zdá být doutnající spor USA a Íránu. Nejen obava z konfliktu žene cenu zlata nahoru. To je primární důvod. Sekundárním pak může být i fakt, že v případě vyhrocení situace na Blízkém východě dojde logicky ke zdražení ropy. To se ve svém důsledku projeví v růstu inflace. Ropa je potřebná ve všech odvětvích a její zdražení je ihned promítáno do ceny zboží a služeb. Cenu zlata tedy požene nejen obava z konfliktu samotného, ale i obava z inflace. Z historie víme, že jediným účinným lékem na inflaci je zlato.
O nutnosti zajištění se zlatem nepochybují ani centrální banky. O tom svědčí jejich pokračující masivní nákupy. V roce 2019 nakoupily nejvíce od konce tzv. zlatého standardu, a to 668 tun zlata. Odhady nákupů na letošní rok hovoří o překonání dalších maxim. Je jasné, že poptávka centrálních bank bude hrát čím dál větší úlohu v poptávce po zlatě a bude tlačit cenu zlata nahoru.
Cenné kovy ve 4. čtvrtletí 2019
Cenné kovy ve 4. čtvrtletí 2019
Zlato - po prudkém posílení od začátku roku načas konsolidovalo svoji cenu pod hranicí 1 500 USD za trojskou unci, aby na konci roku tuto hranici překročilo a rok uzavřelo na ceně 1 525 USD. Naše doporučení pro zlato zůstává zlato držet a nakupovat. K nákupům využívat krátkodobých korekcí na trhu, kdy cena spadne pod klouzavý 30denní průměr.
Stříbro – opět následovalo zlato. Cena stříbra prošla korekcí až k ceně 16,50 USD za unci a následně vzrostla na 18,30 USD. Hranici 19,00 USD stříbro nepřekonalo. Přetrvávají obavy z recese ekonomiky, a ty tlačí na cenu stříbra opačným směrem, než je investiční poptávka. Naše doporučení je stříbro držet.
Platina – trh s platinou i palladiem ovlivňují problémy jihoafrické energetické firmy ESKOM. Ta dodává 95 % veškeré elektrické energie v Jižní Africe. V současné době má však obrovské problémy s kvalitou rozvodné sítě, a to zapříčinilo, že dodávky elektřiny jsou na pouhých 55 % kapacity. V důsledku toho klesla výkonnost jihoafrických těžebních firem na polovinu, protože spousta z nich musela omezit nebo dokonce i zastavit svoji činnost. ESKOM je nyní největším rizikem pro celý jihoafrický průmysl i společnost. Kolaps dodávek elektřiny by způsobil nejen propad ekonomiky, ale i chaos v již tak velmi křehké společnosti. Naše doporučení pro platinu je začít nakupovat pod hranicí 900 USD za unci.
Palladium – si vede od začátku roku velmi dobře. Krátkodobě v polovině prosince překonalo psychologickou hranici 2 000 USD za unci. Stabilně se pohybuje kolem hranice 1 900 USD. Vzestup ceny je dán výše zmíněnými problémy v Jižní Africe a také tím, že druhý velký producent, ruský Norilsk Nickel nijak nespěchá se zvyšováním své těžby. Vysoká cena mu samozřejmě vyhovuje a snaží se z momentálních problémů dolů v Jižní Africe získat co nejvíce. Při přetrvávajících problémech společnosti ESKOM je pravděpodobný krátkodobý vzestup ceny nad 2 000 USD za unci. Z dlouhodobého hlediska je však pravděpodobný pokles ceny. Naše doporučení je palladium prodávat.