Jak vám můžeme pomoci?

Na všechny vaše otázky rádi odpovíme. Pokud nenajdete odpověď mezi nejčastějšími dotazy, kontaktujte nás. Náš tým profesionálů je vám plně k dispozici.

Produkty

Jaké výhody má zlatý slitek s motivem Lady Fortuny™? V čem jsou jedinečné a co všechno získám při jeho koupi?

Zlatý investiční slitek PAMP s motivem Lady Fortuny™ je chráněn technologií VERISCAN™. Investiční slitek má ryzost 999,9/1000, je zabalen v plastovém obalu, jehož nedílnou součástí je i certifikát, který má veškeré náležitosti potřebné pro investiční zlato - zemi výroby, rafinerii, váhu. Každý slitek má své jedinečné číslo, které je uvedené jak na certifikátu, tak na samotném slitku. Slitky PAMP do hmotnosti 100 g s vyraženým motivem Fortuny jsou nejprodávanějšími slitky na světě. Jejich lehká rozpoznatelnost, právě díky ražbě, je zárukou vysoké likvidity u každého obchodníka s cennými kovy. IBIS InGold garantuje zpětný výkup tohoto zboží.

Proč se vyplatí sáhnout po investičních mincích? V čem se liší od normálních a jaký je rozdíl mezi investičními a sběratelskými mincemi?

Mince jsou vydávány jako oficiální platidlo určitého státu a mají nominální hodnotu. Jedná se tedy o peníze. Toto může být výhoda při jejich transportu do zahraničí. I když jsou vyrobeny z některého z cenných kovů - nejčastěji zlata či stříbra - tak se většinou vlastník vyhne možným clům, protože na peníze není clo uvaleno. Konkrétní podmínky dovozu mincí z cenných kovů se však mohou lišit dle vnitřních předpisů konkrétních států. Investiční mince nemají limitovaný náklad, jsou označeny jen rokem emise a jejich počet je dán pouze poptávkou, hodnota je pak dána jen cenou a hmotností cenného kovu, ze kterého jsou vyrobeny. Sběratelské mince mají omezený náklad a jejich cena je určena nejen cenou kovu, ale i poptávkou sběratelů a může se od ceny kovu diametrálně lišit.

Jaké jsou výhody a nevýhody sběratelských mincí vedle investičních? Na co si mám dát při jejich koupi pozor a je sběratelská edice zárukou dobré investice?

Jedná se nejčastěji o mince vydávané v určité limitované edici, která v návaznosti na velikost edice zvyšuje budoucí výkupní cenu daných mincí. Výhodou je, že hodnota mince neroste pouze v závislosti na růstu ceny zlata, ale roste také díky vzácnosti, která se zvyšuje s časem. Nevýhodou je naopak likvidita takovýchto mincí, které jsou předmětem spíše sběratelského zájmu nebo odborného investování. Ne každá mince totiž dosáhne vysokého zhodnocení vytvořeného limitovanou edicí. Sběratelské mince jsou po vyražení prodávány za vyšší (někdy mnohem vyšší) cenu než standardní investiční mince. Pro investování je nutná hluboká znalost dané problematiky, jinak hrozí, že klient draze nakoupí a levně prodá.

Jaké výhody s sebou nese? Vyplatí se sáhnout po něm a nekupovat každý gram samostatně? Proč Multigram od IBIS InGold?

Ideální zajištění likvidity v případě katastrof, kolapsu a pádu měn. Jeho výhodou je snadná skladnost, dělitelnost, vysoká likvidita a VERISCAN™ na každém kusu. IBIS InGold garantuje zpětný výkup i jednotlivých částí Multigramu. Zajímavá je také nákupní cena, která je výhodnější, než kdybychom nakupovali každý 1 gram samostatně.

Investice

Proč kov funguje jako pojistka peněz a jeho cena dlouhodobě roste? Je výhodné sáhnout po historií prověřené hodnotě?

Protože je fantastický uchovatel hodnoty a často jediná fyzická investice ve Vašem portfoliu. Nákupem zlata tak klient chrání svůj majetek v případech ekonomických propadů.

V čem je lepší v porovnání s papírovou formou zlata? Proč je investice do fyzického zlata tak bezpečná a zároveň z dlouhodobého hlediska efektivnější?

Fyzické zlato představuje reálnou ochranu proti inflaci, nepříznivým politickým vlivům či ekonomické nestabilitě. Fyzická forma zlata se podstatně liší od té papírové (ETF certifikáty, zlaté fondy, podílové fondy, apod.). Papírové zlato je finančním aktivem a investor si kupuje často jen příslib, vzdušný zámek. Zlato deklarované na pozlaceném papírovém certifikátu ve skutečnosti fyzicky neexistuje, resp. objem množství zlata vydaného v certifikátech násobně převyšuje reálné množství fyzického zlata, které je vůbec k dispozici. Papírový systém investic nemusí mít běžný investor pod kontrolou a je závislý na rozhodnutí bankéřů nebo politiků a finančních institucí. Vypořádání u papírového zlata probíhá většinou v penězích, ne ve fyzickém zlatě. V kontrastu s tím je fyzické zlato hmotným majetkem bez rizika jednání protistrany.

V čem tkví síla drahého kovu? Proč je pojistkou mých peněz a funguje lépe než jiná dlouhodobá aktiva typu dluhopisů? Jak na tom bude zlato v budoucnu?

Zlato je uchovatelem hodnoty a je prakticky nezávislé na ekonomických podmínkách. Na rozdíl od akcií společností nebo vládních dluhopisů, zlato bude vždy udržovat hodnotu. Téměř každá země prošla za posledních sto let alespoň jednou velkou měnovou krizí. Ti, kteří drželi část svého majetku ve zlatě, přežili tato období relativně dobře. Bohužel většina lidí zažila, jak se jejich mnohaleté úspory staly bezcennými, někdy během několika dnů. Zlato však zůstává i nadále pojistkou proti inflaci v turbulentních nebo nejistých dobách. Ve srovnání se zlatem ztrácí všechny měny svoji kupní sílu díky neustálému růstu cen zboží a služeb. Jen od roku 2000 do roku 2010 se jeho cena zvýšila na pětinásobek. Zlato se také stále častěji používá jako zajištění proti kolísání kurzu USD, který je pořád ve světě považován za hlavní měnu. Zlato a USD jsou hlavními rezervními instrumenty centrálních bank. Pokud roste kurz USD k ostatním měnám (USD posiluje), klesá zpravidla cena zlata v USD, a opačně, pokud klesá kurz USD k ostatním měnám (USD oslabuje), roste zpravidla cena zlata v USD. Zlato se proto již v minulosti mnohokrát osvědčilo jako efektivní ochrana proti slabé měně obecně.

Proč diverzifikovat své investiční portfolio do třetin a jak to udělat tak, aby bylo co nejvýnosnější a zároveň bezpečné? Jakou roli v něm hraje zlato?

Zlato je klíčovou součástí pravidla tří loukotí. Jedná se o jedinečné investiční pravidlo, které ještě nikdy v průběhu staletí nezklamalo. Proslýchá se, že se jím řídí nejbohatší lidská společenství, např. zahraniční čínská diaspora, Židé nebo Arméni. Jejich legendární bohatství je z větší části založeno na dodržování pravidla tří loukotí. A všechno, čeho je ještě zapotřebí, je čas. S tím tato společenství počítají.

Jak pravidlo tří loukotí funguje? Představme si imaginární kolo, které má tři výseče (loukotě). Jedna loukoť představuje cenné papíry (peníze, akcie, dluhopisy). Druhá loukoť představuje nemovitosti a třetí jsou drahé kovy. Kdo uvažuje dlouhodobě, investuje do každé loukotě třetinu svého majetku. Jedna z loukotí fiktivního kola ukazuje na dvanáctou hodinu, druhá na čtvrtou odpoledne a třetí na osmou hodinu večer. Jak léta běží a kolo se otáčí, loukotě stále dokola střídají jedna druhou. Tím se tak dostávají jednotlivé segmenty investic na výsluní a investor dle aktuální situace nakupuje, nebo naopak prodává. Zlato je smysluplnou položkou každého portfolia, protože se vůči dolaru a akciím chová anticyklicky, tzn. pokud akcie a dolar klesají, cena zlata roste a naopak. Proto zlato slouží jako stabilizátor.

Proč drahý kov nelze vystopovat a jaké z toho plynou výhody? Je to lepší oproti nemovitostem a cenným papírům?

Zlato, oproti cenným papírům nebo nemovitostem nelze vystopovat (roztavením slitků se zničí čísla slitků), lze ho anonymně prodat kdekoliv na světe (likvidita), nelze ho veřejně dohledat, nenese adresu, jméno vlastníka, kupní cenu atd.

Jak si povede ve srovnání se zlatem? Proč se na stříbro často zapomíná? Vyplatí se vedle žlutého kovu sáhnout i po tom šedém?

Očekávaný vývoj růstu ceny má mnohem větší potenciál než u zlata. Historicky se sleduje poměr ceny mezi zlatem a stříbrem. V současné době jsou nůžky mezi těmito dvěma kovy velmi rozevřeny, cena stříbra klesla mnohem více než tomu bylo u zlata. Zatímco cena zlata ze svého vrcholu v roce 2011 klesla řádově o 30 %, cena stříbra klesla řádově o 70 %. Stříbro má nyní mnohem větší potenciál nárůstu ceny než zlato.

Nevýhodou stříbra je větší volatilita (kolísavost). Zatímco cena zlata je ovlivněna primárně makroekonomickými ukazateli, cena stříbra je závislá kromě makroekonomických ukazatelů také na průmyslové výrobě, protože nízká cena z něj stále ještě dělá kov průmyslového zpracování.

Další nevýhodou stříbra je jeho zatížení DPH. Stříbro se prodává s DPH, ale výkup probíhá bez DPH. DPH tak zvyšuje spread (rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou) na stříbře o 21 % navíc v porovnání se zlatem.

Třetí nevýhoda stříbra je jeho objem. Zatímco za 1 milion Kč koupíme přibližně kilo zlata, které je velké jako standardní iPhone a snadno je transportujeme/uschováme, za 1 milion Kč koupíme více než 50 kilo stříbra, které je mnohem objemnější a neskladnější.

Jak společnost funguje? Co je na produktech, které nabízí unikátního? Jaké produkty si vybrat?

Jednička na trhu s více než 25letou historií. Svým zákazníkům nabízí jedinečné možnosti a benefity – spoření do investičních cenných kovů, nákup investičních slitků a mincí s VERISCAN™ ochranným prvkem od prestižní značky PAMP®, depozit zdarma a garanci výkupu slitků a mincí. Má propracovaný systém informování klientů o zajímavých možnostech nákupu, přehledné uživatelské rozhraní, transparentně uvádí jak nákupní ceny, tak i ceny výkupní.

Proč není třeba se bát bezpodpisové smlouvy? Jak proces sjednání iiplanu® funguje a jaké má on-line komunikace výhody?

Jedná se o závaznou právní formu sjednání smlouvy. Na základě komunikace mezi klientem a prodejcem je připraven návrh smlouvy iiplan®. Ten je následně společně s předsmluvními informacemi a platebními údaji zaslán klientovi do jeho e-mailové schránky, kde si může veškerou dokumentaci zkontrolovat a prostudovat. Svůj souhlas s podmínkami klient vyjádří zasláním potvrzovací platby, čímž je smlouva sjednaná a účinná.

Zavedením bezpodpisové smlouvy došlo k výraznému zjednodušení procesu uzavírání smluv iiplan®. Odpadá držení skladových zásob tiskopisů, i tisk uzavřených smluv, což se projevuje v úspoře nákladů. Smlouvu má klient ve své e-mailové schránce, kdykoli ji však najde i na svém zákaznickém účtu v obchodě IBIS InGold.

Je výhodnější nakoupit zlato jednorázově, nebo pravidelně spořit? Co získám pravidelnou investicí do drahého kovu?

Jednorázová investice je skvělá. Daleko dostupnější a většinou i výnosnější je ale pravidelné ukládání peněz. Zlato je možné nakupovat pravidelně s iiplanem® (inteligentní investiční plán). Za každou zaslanou platbu je pořízena část vybraného investičního slitku či mince. Průměruje se tak cena nákupu cenného kovu a snižují se rozdíly mezi jednotlivými vlnami investic.

Díky pravidelné investici je navíc možné investovat do většího slitku nebo mince a získat výhodnější cenu jednoho gramu zlata. Menší částka jednou za měsíc navíc neotřese rozpočtem tolik jako obrovská jednorázová investice.

Jak probíhá zpětný prodej zlata ve společnosti IBIS InGold? Kdy budu mít své peníze za zlato na účtu?

Výkup cenných kovů je velmi jednoduchý a likvidita je velmi rychlá. Svým zákazníkům IBIS InGold garantuje u prodaných cenných kovů jejich zpětný výkup. Po doručení a zkontrolování kovu jsou peníze na účet klienta zaslány následující pracovní den. Drtivá většina klientů má peníze na svém běžném účtu do 48 hodin.

Proč není poplatek jako poplatek? Jak probíhá hrazení vstupního cenového navýšení a kdy se mi peníze vrátí?

V případě pravidelné investice klient na jejím počátku platí vstupní cenové navýšení, a to buď jednorázově nebo postupně. Tento „poplatek“ je však klientovi v plné výši vrácen zpět při výkupu kovu.

Jak dohlíží IBIS InGold na mé slitky? Proč si je nechat schované v jejich trezorech?

Společnost IBIS InGold má své skladové zásoby a depozitované slitky svých klientů uschované v trezorech s maximálním zabezpečením.

Všem klientům se spořicím programem inteligentní investiční plán, iiplan®, společnost IBIS InGold nabízí bezplatné odložení expedice naspořených produktů po dobu platnosti sjednané smlouvy iiplan®.

Co všechno hraje roli při jejím stanovování? Proč někdy dolarová cena roste a korunová klesá? Na co se při sledování ceny zlata dívat?

Položky a poplatky, které vstupují do kalkulace ceny zlata:

  • náklady na těžbu (zpravidla se uvádí v USD za 1 oz)
  • cena drahého kovu na burze
  • kurz měny
  • marže rafinerie
  • marže velkoobchodu
  • marže maloobchodu

Stejnou roli jako burzovní cena zlata a stříbra v dolarech (USD), od které se odvíjí celosvětový trh při stanovení prodejní i výkupní ceny, hrají směnné kurzy měn. Při posílení koruny se může stát, že zatímco cena drahého kovu v dolarech roste, tak cena v korunách stagnuje, či dokonce klesá. Při oslabování koruny však vývoj může být opačný. Tedy při oslabování ceny zlata, stříbra v dolarech může cena v korunách stagnovat, či dokonce růst.

Může do zlata spořit opravdu každý? Co když nebudu moci splácet nebo naopak budu chtít investovat víc?

S inteligentním investičním plánem od společnosti IBIS InGold lze pravidelně spořit do zlata již od 100 Kč měsíčně. Splátky lze libovolně zvyšovat a snižovat, nebo celou smlouvu jednorázově uhradit podle vašich aktuálních finančních možností. iiplan® je také možné bezplatně převést na jinou osobu.

Jedinou podmínkou pro sjednání smlouvy iiplan® je plnoletost. Investovat do zlata může každý, komu záleží na jeho penězích a vytvořených úsporách. Díky bezpodpisové smlouvě můžete svou investici odstartovat kdykoli a odkudkoli. Stačí se připojit k internetu. Nelimituje vás ani počet smluv. Můžete si sjednat několik spoření do zlata pro různé účely.

Ostatní

Vztahuje se na zlato DPH? A na stříbro? Co vymezuje pojem investiční zlato?

Zlato ve formě investičních slitků a mincí je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. K osvobození od DPH došlo v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie. Zákon o dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb. vymezuje pojem investiční zlato a ustanovuje jeho osvobození od DPH.

Investiční stříbro osvobozeno od DPH není a její výše je 21 %.

Proč zlato funguje i jako pojistka před exekucemi a je snadnější ho darovat nebo odkázat, než je tomu u peněz?

Investice do drahých kovů s sebou nese jednu velkou výhodu – je anonymní. Vlastník může zlato kdykoliv někomu dát, prodat, aniž by byl povinen hlásit nebo evidovat s jakou osobou tento obchod/směnu uskutečnil. To s sebou nese nespornou výhodu v případě, že dotyčný řeší např. exekuci nebo dědictví a drahý kov nemá uchováván v našem depozitu, ale nechal si jej zasílat domů.

Co je potřeba k tomu, abych mohl prodávat zlato? Jak se stát partnerem? Co při prodeji zlata sleduje Česká národní banka?

Pro prodej investičního zlata a stříbra není zapotřebí, aby poradce plnil náročné zkoušky odborné způsobilosti a certifikáty finančního poradenství. Tyto produkty nepodléhají regulaci České národní banky.

K prodeji koncovým zákazníkům je zapotřebí živnostenský list pro předmět podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, obor činnosti „Zprostředkovatelská činnost v oblasti obchodu nebo Zprostředkování služeb“.

Je papírové zlato ve skutečnosti zlato? Jak bezpečná je investice do papíru a kdo je součástí procesu nákupu a prodeje a vidí tak veškeré pohyby mých investic?

Papírové zlato je finančním aktivem a investor si kupuje často jen příslib, vzdušný zámek. Zlato deklarované na pozlaceném papírovém certifikátu ve skutečnosti fyzicky neexistuje, resp. objem množství zlata vydaného v certifikátech násobně převyšuje reálné množství fyzického zlata, které je vůbec k dispozici. Papírový systém investic nemusí mít běžný investor pod kontrolou a je závislý na rozhodnutí bankéřů nebo politiků a finančních institucí. Vypořádání u papírového zlata probíhá většinou v penězích, ne ve fyzickém zlatě.

Dobrá rada nad zlato

Zeptejte se na vše, co vás zajímá. Zanechte nám své telefonní číslo nebo nám napište e-mail a my se vám ozveme.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů (Právní prohlášení).