Uchovatel hodnoty i součást technologií budoucnosti

Stříbro je stejně jako zlato drahým kovem. Využívá se jako zásobárna bohatství, zajištění proti inflaci a k diverzifikaci majetkových portfolií. Po tisíciletí kráčí vedle zlata a oba cenné kovy fungovaly jako platidlo už od starověku. Stříbro však nachází uplatnění v mnoha elektronických zařízeních, v medicíně, ve šperkařství, v chemii, v lékařství… Je tedy unikátní tím, že je vlastně drahým i průmyslovým kovem, což zvyšuje potenciál, který stříbro nabízí.

Chci nakoupit
Uchovatel hodnoty i součást technologií budoucnosti

Investice s budoucností

Objevte klíč k nezávislosti, finanční stabilitě a potenciálně vyšším výnosům

Stříbro je uchovatelem hodnoty, zajištěním proti inflaci stejně jako zlato. Zákazníci často využívají nižší ceny stříbra pro první investice do cenných kovů. Investici do stříbra volí také investoři, kteří se nebojí do svého majetku přidat rizikovější aktivum, chtějí využít podhodnocené ceny, deficit stříbra v nabídce a potenciální růst.

Diverzifikace portfolia

Ve finančním žargonu diverzifikace portfolia znamená investování a spoření do majetků, které nejsou ovlivňovány stejnými podmínkami. Cena stříbra většinou následuje cenu zlata, ale tím, že je stříbro zároveň průmyslových kovem, může jeho cena růst výrazněji než cena zlata v okamžicích ekonomického růstu, kdy roste poptávka výrobního odvětví. Stříbro tak můžete doplnit vedle akcií, dluhopisů, nemovitostí i zlata.

Pojistka proti inflaci i nejistotě

Investiční stříbro se řadí mezi cenné kovy, které mají status bezpečného přístavu během hospodářského poklesu a nabízejí investorům dlouhodobé zabezpečení jejich bohatství bez obav z rizika rostoucí inflace. Stříbro nikdy nezbankrotovalo, doprovází lidstvo 6 000 let. Zatímco zlato je stabilnější, stříbro má více příležitostí k růstu a v porovnání se zlatem ho provází větší cenové pohyby.

Útočiště pro vaše úspory

Pořízení investičního stříbra je vhodné pro dlouhodobé záměry a cíle. Dobře poslouží i jako mezigenerační investice. Investiční slitky a mince budete mít ve vlastních rukách. Jen vy sami rozhodnete, jak se svým majetkem dál naložíte. Využijete je jako dárek nebo upomínku významné rodinné události? Necháte si je jako rezervu na penzi? Další výhodou fyzického majetku je v dnešní době fakt, že dostáváte své úspory mimo dosah kybernetických útoků.

Kov se všestranným využitím

Drtivá většina každoročně vytěženého stříbra se spotřebovává v průmyslu. Najdete ho v počítači, televizi, mobilních telefonech, mikrovlnných troubách, ledničkách, solárních panelech, katalyzátorech, dezinfekčních prostředcích, chemických reaktorech a mnoha dalších zařízeních. Většina takto použitého stříbra je nenávratně ztracena a nemůže být nikdy přivedena zpět na trh, jelikož recyklace stříbra je složitá a není tak rentabilní.

Stříbro je vzácnou komoditou

Nabídka stříbra je závislá na těžbě. Na rozdíl od zlata jsou ale 2/3 vytěženého stříbra získávány jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů (zinek, olovo, nikl a měď). Vzhledem k poklesu těžby těchto kovů dochází k uzavírání velkého počtu dolů, a tak klesá i produkce stříbra. Otevřít nové doly trvá 10 i více let a je těžké najít místa s dostatečnou koncentrací tohoto kovu.

Zásoby stříbra mizí

Centrální banky ve svých trezorech drží velké množství investičního zlata. Zásoby investičního stříbra, které je také měnovým kovem, tam ale nenajdeme. Dlouhodobý nedostatek stříbra způsobený nedostatečnou těžbou byl totiž od 80. let minulého století vykrýván ze státních rezerv a ze zásob investorů.

Levnější varianta zlata

Levnější varianta zlata

Vezměme si unci zlata a stříbra. Stříbro je asi 85x levnější než zlato. Mnoho analytiků jeho cenu považuje za velmi podhodnocenou a očekávají její růst, především z důvodu deficitu stříbra a rostoucí poptavky.

Investiční stříbro není osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Při nákupu investičních slitků a mincí navyšuje DPH jejich pořizovací cenu.

Stříbro jako investice

Vzhledem k obrovskému využití stříbra v průmyslu je jeho cena citlivější na stav a vývoj ekonomiky a je daleko volatilnější než cena zlata. Pokud se do stříbra rozhodnete investovat, musíte být připraveni na to, že cena může růst nebo klesat mnohem výrazněji, než je tomu u investičního zlata.

Chci nakoupit
Stříbro jako investice
Na co nezapomenout

Na co nezapomenout

Stříbro je cenný investiční kov a zároveň kov s širokým průmyslovým využitím. Jeho zásoby jsou omezené, nabídka klesá a poptávka po něm neustále roste. Cena stříbra je v porovnání s cenou zlata výrazně nižší, ale při investici do stříbra je nutné přijmout riziko, že také daleko více kolísá. V případě investic do fyzických investičních slitků a mincí je cena zboží navýšena o daň z přidané hodnoty.

Cenově dostupná investice

Vývoj prodejní ceny 1 gramu investičního stříbra

Cenu investičních slitků a mincí kromě výrobních nákladů ovlivňuje také cena stříbra na burze a měnový kurz. Aktualizace cen probíhá od pondělí do pátku, vždy po 18:00 hod. středoevropského času.

Hodnoty v grafu zobrazují ceny 1 gramu stříbrného litého 1 000g slitku PAMP. Více zde.

Poznejte jistoty s IBIS InGold

Investovat do cenných kovů dává smysl, především se stabilním partnerem, kterým IBIS InGold se svou více než 25letou historií rozhodně je. Významnost postavení IBIS InGold v celosvětovém obchodu se cennými kovy dokládá i přímá spolupráce s nejprestižnější evropskou rafinérií a současně s nejprestižnější evropskou mincovnou. Svým klientům přinášíme maximální bezpečí a nejvyšší standardy.

Více jak 80 000 zákazníků

Přímé napojení na rafinérii PAMP a mincovnu The Royal Mint

Prodej zboží a služeb po celé Evropě

Spoření i jednorázový nákup

Zákaznická podpora a servis

Více informací

Prvodržitelství

Právě vy budete prvním a jediným vlastníkem zakoupeného investičního slitku nebo mince.

Garance výkupu

Výkup garantujeme svým zákazníkům přímo ve smlouvě. Zboží, které prodáme, od vás opět vykoupíme.

Nejvyšší kvalita

Dodáváme pouze slitky a mince nejvyšší kvality a ryzosti z nejprestižnějších rafinérií a mincoven.

Bezplatné uložení

Uložení slitků a mincí v trezorech s nejvyšším zabezpečením poskytujeme po dobu spoření bez poplatků.

Hledáte pomoc?

Získejte odpovědi na své dotazy

Otázky a odpovědi

Investiční stříbro je speciální forma stříbra, která je používána jako investiční nástroj podobně jako například cenné papíry, podílové fondy atp. Jedná se především o stříbrné mince a slitky (cihly), které nejsou kupovány ze sběratelských důvodů, ale jako investice, tj. k uložení papírových peněz.


Nejdůležitější charakteristikou je jeho ryzost a autorizovaná hmotnost. Podmínky pro označení investičních kovů může upravovat legislativa jednotlivých států odlišně. V naší nabídce najdete pouze slitky a mince světově známých rafinérií a mincoven, které získaly akreditaci LBMA. Slitky i mince se chlubí nejvyšší čistotou (999,0 - 999,9) a precizním zpracováním.

Možností, jak nakoupit cenné kovy, je mnoho, ne všechny jsou ale správné. Lákavě nízká cena se může ve finále velmi prodražit.


Investiční slitky a mince byste měli nakupovat pouze u ověřených a spolehlivých partnerů s historií i referencemi na trhu. Je důležité se vyvarovat nákupu od neznámých osob, „garážových“ či čistě internetových společností, které mnohdy prodávají pouze přes své internetové obchody nebo aukce a po nákupu už jejich „prodejce“ ani samotnou společnost nenajdete.


Nekupujte investiční cenné kovy neznámého původu. Prestižní obchodník vám bude garantovat, že jste prvním majitelem slitku, nebude prodávat slitky z výkupu. Sám bude slitky pořizovat od oficiálního výhradního dodavatele nebo rafinérie. Pokud si vyberete výrobce, který je celosvětově nejvyhledávanější a certifikovaný LBMA, jistě neuděláte chybu. Obliba výrobce je garancí kvality a zejména rychlé zpětné likvidity. Prodejce vám musí garantovat také dodání slitků a mincí od zvoleného výrobce.


Samozřejmostí by měla být i garance zpětného výkupu ze strany prodejce. Pokud obchodník nezveřejňuje aktuální výkupní ceny nebo se jimi neřídí, není dobré u něj nakupovat. Stejně tak by měly být dostupné veškeré informace potřebné pro kvalifikované investiční rozhodnutí – předsmluvní informace, návrh smlouvy i ceník poplatků a služeb, které vám může nabídnout. Zvýšenou pozornost věnujte nastavení sankcí a pokut účtovaných při nedodržení smlouvy. Investiční cenné kovy mají poskytovat svobodu a nezávislost a podmínky obchodníka by vám je neměly omezovat.


Investice do cenných kovů mají dlouhodobější povahu, proto je důležitá volba ověřeného a bezpečného partnera.

Stříbro v ČR podléhá, podobně jako ostatní kovy, 21% sazbě DPH. Výjimku zákon připouští pouze u investičního zlata splňujícího speciální podmínky. Ceny investičních stříbrných slitků a mincí v obchodě IBIS InGold jsou uváděny včetně daně z přidané hodnoty, jsou tedy konečné.


Abychom si mohli problematiku jednoduše vysvětlit, je třeba hned na počátku rozlišit dva různé druhy investorů – zákazníků. Jedná se jednak o plátce DPH a na druhé straně o neplátce. Režim zdanění se u těchto dvou skupin liší.


Plátci DPH


Do této skupiny spadají živnostníci, ostatní podnikatelé a právnické osoby (s. r. o., a.  s. a další) registrovaní k dani z přidané hodnoty. Pokud takový plátce DPH nakoupí investiční stříbro, zaplatí sice DPH, v nejbližším zdaňovacím období si však tuto daň odečte.


V okamžiku, kdy chce plátce stříbro prodat, nabídne ho za cenu včetně DPH. Bude-li protistranou opět plátce, DPH si odečte a nedojde k propadnutí daně. Pokud dojde k prodeji neplátci, ten si daň odečíst nemůže, to ale neznamená navýšení oproti běžné aktuální tržní ceně. Pro plátce je tedy investování či spekulace se stříbrem ve výsledku nezatížená DPH a odpovídá podmínkám investičního zlata.


Pokud je plátce ze zahraničí v rámci EU (např. Slovensko), situace se nemění. Pouze získá zboží již rovnou bez DPH a nemusí čekat s vrácením daně na konec zdaňovacího období, DPH na vstupu i výstupu vyrovná zákazník v rámci svého daňového přiznání.


Neplátci DPH


Ke skupině neplátců patří k dani neregistrovaní živnostníci a nepodnikající osoby. Tyto subjekty musí nakupovat stříbro za ceny včetně DPH a daň si nemohou odečíst. Oproti plátcům mají tedy o 21 % méně výhodnou kupní cenu. Převážná většina investičního stříbra v našem regionu je však v rukách drobných investorů. Držení za ceny s DPH je tedy běžné.


Pokud bude chtít investor neplátce po zhodnocení stříbro prodat, nebude již muset žádné DPH připočítávat, ať prodává plátci či neplátci.