Slovníček pojmů

Ztrácíte se v pojmech a výrazech z oblasti investování a spoření? Všechny tajemné výrazy vám vysvětlíme a možná se dozvíte i něco nového.

Trojská unce (ozt) nebo taky Troyská unce (v angličtině Troy weight nebo Troy ounce) je základní váhová jednotka na národních a mezinárodních trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů, příp. drahokamů. Název pochází z francouzského města Troyes, kde se v ní poprvé obchodovalo již v období středověku. Jedna trojská unce = 1/12 trojské libry = 31,1034768 gramů; 32,15 trojských uncí = 1 kilogram.

Zlato - Aurum, Au, chemický prvek I. B skupiny periodické soustavy, protonové číslo 79, relativní atomová hmotnost 196,967, teplota tání 1063,0 ° C, teplota varu 2677 ° C, hustota 19 290 kg/m3.

Stříbro - Argentum, Ag, chemický prvek I. B skupiny periodické soustavy, protonové číslo 47, relativní atomová hmotnost 107,8682, teplota tání je 960 ° C, teplota varu 2212 ° C, hustota 10 500 kg/m3.

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako například cenné papíry. Jedná se především o zlaté slitky (cihly), které nejsou kupovány jen ze sběratelských důvodů, ale i jako investice, tj. k uložení papírových peněz.

Pod pojmem investiční stříbro si lze představit specifickou formu stříbra, která je používána k investičním účelům. Jedná se o stříbrné mince, slitky a cihly s vysokou ryzostí (až 99,9 %) a definovanou hmotností. Jejich umělecká nebo sběratelská cena je zanedbatelná, hlavní hodnotu tvoří kov samotný.

Ryzost (od „ryzí“ = čistý, nesmíšený) je číselný údaj o poměrném hmotnostním obsahu drahého kovu v předmětu nebo ve slitině. Ryzost se vyjadřuje buď tradičně prostřednictvím karátů anebo modernější „tisícinovou metodou“. U karátů se vychází z definice, že ryzí zlato o obsahu 1 000 g/kg má ryzost 24 Kt. Jeden karát odpovídá 1/24 hmotnosti, ryzí kov má tedy 24 karátů (tisícinová ryzost 999,9). Tisícinová metoda je pak de facto obdobná - číslo (většinou třímístné) určuje, kolik je v tisíci částech slitiny částic čistého kovu.

Karát - jednotka ryzosti (Kt). Nejběžnější dnes vyráběné klenotnické slitiny mají ryzost 9 Kt (375 g Au/kg), 14 Kt (585 g Au/kg) a 18 Kt (750 g Au/kg).

Zlatý standard (angl. Gold standard) je základní pravidlo v měnovém systému, kde standardním ekonomickým měřítkem je zlato. Měna, která je používána jako jednotka zúčtování, je odvozována od ceny zlata. Při používání zlatého standardu je měna tvořena buď mincemi raženými z přesně definovaného množství zlata, nebo takovými bankovkami, u kterých se emitent (stát) zaručuje splatit jejich hodnotu zlatem. Zlatý standard je chápán jako princip krytí vydávané měny. V současném hlavním proudu ekonomických učení je zlatý standard považován za nevhodný, protože je spojován s kolapsem světové ekonomiky na konci 30. let 20. století a agregátní cenová hladina je lépe řízena prostředky úrokových sazeb, dodávek peněz a řízení měnové báze.

Zlato, stříbro má certifikát pravosti a ryzosti vyražený přímo na slitku, což vylučuje záměnu jakéhokoliv papírového certifikátu.

Stejnou roli jako burzovní cena zlata a stříbra v dolarech (USD) při stanovení prodejní i výkupní ceny hrají směnné kurzy měn. Při posílení koruny se může stát, že zatímco cena drahého kovu v dolarech roste, tak cena v korunách stagnuje, či dokonce klesá. Při oslabování koruny však vývoj může být opačný. Tedy při oslabování ceny zlata, stříbra v dolarech může cena v korunách stagnovat, či dokonce růst.

Hledáte pomoc?

Získejte odpovědi na své dotazy

Dobrá rada nad zlato

Zeptejte se na vše, co vás zajímá. Zanechte nám své telefonní číslo nebo nám napište e-mail a my se vám ozveme.

Kontaktní formulář

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů (Právní prohlášení).