Čína po dvou letech zvyšuje zlaté rezervy. Chystá se na předpovídaný rok zlata?
10. 01. 2019Čína poprvé po dvou letech oficiálně navýšila své zlaté rezervy. Důvody mohou být podle analytiků různé. Letošní rok by měl být rokem zlata a centrální banky různých států usilují o zvýšení zásob drahého kovu. Zlatu otvírají cestu plánované kroky americké centrální banky FED i situace mezi Spojenými státy a Čínou, která již nepřeje dříve posilujícímu dolaru.
Zdroj: Bloomberg
Čínská lidová banka, centrální instituce čtvrté největší ekonomiky světa a největšího producenta zlata, na svých stránkách informovala o zvýšení zásob žlutého kovu skoro o 10 tun. Rezervy teď činí 1 853 tun. Jedná se o první zvýšení od roku 2016, které by podle Matthewa Turnera, analytika a specialisty na drahé kovy u Macquarie Group Ltd., ale mohlo odstartovat větší sérii nákupů, podobně jako před třemi lety. „Důvody banky k nákupu zlata mohou být různé,“ řekl Turner agentuře Bloomberg. „Touha po diverzifikaci, snaha se separovat od vlivu dolaru, s jistotou ale důvod jejich nákupu odhadnout nedokážeme.“
Podle serveru Zero Hedge může nákup souviset se situací mezi USA a Čínou a faktem, že východní země chce posílit svůj jüan a nechat tamní obchod s drahým kovem, aby se řídil touto měnou.
Server uvádí, že zvýšení rezerv je předvojem přechodu Číny na „sound-money“, což se dá volně přeložit jako skutečné peníze, a že vzhledem k dluhům Číny, které v posledních deseti letech rostly, je toto jediný způsob, jak se vzpamatovat. Zároveň se tak dostává do pozice „posledního přeživšího“ v momentě, kdy státy s měnou s nuceným oběhem padnou k zemi.
Objem zlatých ETF dosáhl svého sedmiměsíčního maxima. Cena zlata začátkem týdne znovu vzrostla a dostala se na 1 291 USD za trojskou unci. Drahým kovům přeje i fakt, že FED má v plánu minimum zásahů do úrokových sazeb, v plánu jsou jen dvě až tři mírná zvýšení.
Čínská lidová banka drží své nákupy zlata pod pokličkou a 57% nárůst jejich rezerv v roce 2015 byl prvním oznámeným po šesti letech. Tehdy se zásoby dostaly na 1 658 tun.
Zlato nenakupuje jen Čína, rozšířením zásob minulý rok překvapily i centrální banky Maďarska a Polska. Důvodem je touha po diverzifikaci, která se podle říjnového průzkumu Metals Focus Ltd. začíná ve východoevropských a asijských státech objevovat čím dál častěji.