Číňané nakoupili za tři čtvrtletí roku 2017 nejvíce zlatých slitků a mincí od roku 2013
26. 01. 201826. ledna 2018, Praha – Podle World Gold Council nakoupili Číňané za 3. čtvrtletí roku 2017 celkem 233 tun. Za stejné období v roce 2016 to bylo jen 162 tun. Společně s Indií tyto dvě země nakoupily skoro polovinu světové nabídky mincí a medailí - v absolutních číslech to je 338 tun, tedy 47 % z celkové světové poptávky, která činila 715 tun. Třetí bylo Německo s 81 tunami, čtvrté Thajsko 49 tun, dále Turecko 47 tun, Švýcarsko 31 tun a USA 30 tun.
Pokud srovnáme poptávku ve stejných zemích za stejné období loňského roku, tak nejvyšší meziroční nárůst zaznamenala Čína ze 162 na 233 tun. Turecká poptávka se skoro zdvojnásobila z 24 na 47 tun. Naopak poptávka nejvíce klesla ve Spojených státech, z 66 tun v roce 2016 na 30 tun za stejné období roku 2017.
Hlavním důvodem poklesu poptávky v USA je to, že Američané vsadili spíše na nákup akcií než fyzického investičního zlata. Byli zlákáni velkým růstem akciových indexů. Down Jones meziročně vyrostl o 30 %, kdežto zlato „jen“ o 12 %. Dalším důvodem poklesu americké poptávky po fyzickém zlatě může být sázka na zhodnocení investic v kryptoměnách. Jejich roční růst o více jak 1 000 % přivábil mnohé spekulanty a odčerpal prostředky ukládané do drahých kovů. Tito investoři se dali zlákat rétorikou: „Zapomeňte na staromódní práci, která bere čas i peníze a budování něčeho s reálnou hodnotou, a jediná úspěšná strategie je založena na klikání myší.“
Těmto snílkům však můžeme vzkázat: „Užívejte si tuto krypto-zábavu, dokud to jde, síla gravitace vás brzy přivede zpět na Zem, a čím více vyletíte, tím bude pád horší.“ Technologie Blockchain je bezesporu inovátorská a nabízí revoluční řešení, ale je rozdíl mezi technologií a spekulací, a v současné době se pohybujeme čistě
ve spekulativní rovině. Čeká nás vystřízlivění doprovázené podvody a krádežemi na krypto trzích.
ve spekulativní rovině. Čeká nás vystřízlivění doprovázené podvody a krádežemi na krypto trzích.
Růst zájmu Číňanů o zlato je dáno do souvislosti se zákazy obchodování na krypto burzách a zákazy emisí nových kryptoměn, ke kterému došlo až ke konci roku 2017, a právě s těmito zákazy je vidět i rapidní nárůst poptávky po zlatých slitcích a mincích. Skutečný nárůst se nám však ukáže, až budou zveřejněny statistiky
za poslední čtvrtletí roku 2017, ve kterém právě trhy s fyzickým kovem nahrazují kryptoměny.
za poslední čtvrtletí roku 2017, ve kterém právě trhy s fyzickým kovem nahrazují kryptoměny.
Zjednodušeně se dá říci, že Američané se v loňském roce snažili využít růstu akciových trhů a růstu kryptoměn na úkor zlata a Číňané se ke zlatu zase vrátili. Bude zajímavé sledovat, jak dopadne rok 2018, jestli akciové trhy budou stále využívat extrémních pákových efektů a v růstu budou pokračovat i kryptoměny, nebo zda tyto investice zasáhne korekce (která jednou dožene každý trh a je jen otázkou, jak intenzivní bude) a zda tato korekce nebude startem další ekonomické krize.