Goldman Sachs: Na nic nečekejte a investujte do zlata. Rogers očekává nejdelší korekci akcií
08. 02. 2022Americká investiční banka Goldman Sachs nabádá investory ke zvýšení svých zlatých investic. Mohlo by to pro ně znamenat bezpečí ve světě nejistých aktiv. Kam až se cena zlata v letošním roce vyhoupne a proč je letošní rok neopakovatelnou příležitostí pro investici? V následujícím textu vám vysvětlíme, proč je letos investice do cenných kovů nejen výhodná, ale také potřebná.
Po tom, co se v minulých týdnech začaly zásadním způsobem propadat kryptoměny (dohromady ztratily 150 milionů USD za jeden den), jedna z největších bank na Wall Street Goldman Sachs rozeslala svým klientům jasnou zprávu: Není na co čekat, investujte do zlata. Cenné kovy podle banky představují účinnou a možná také jedinou posilu při boji proti vysokým úrokovým sazbám.
„Zlato zůstalo během nedávného zvýšení reálných sazeb v USA velmi odolné," uvedl bankovní gigant. „Podle našeho názoru je to kvůli tomu, že má kov status obranného aktiva a zároveň slouží k zajištění proti dopadům inflace,“ dodává. V horizontu půl roku by podle banky měla cena zlata stoupnout až na hodnotu 2 050 USD oproti současným přibližně 1 800 USD. Uncový slitek Fortuna by tak stál 52 000 Kč.
Banka poukazuje na současný vývoj kryptoměn, které se propadly společně s akciovými trhy. Propad podle ní bude nadále pokračovat a bitcoinu Goldman Sachs předpovídá cenu jen 28 000 USD. Tato predikce odporuje někdejším předpovědím, podle kterých by měl bitcoin dosáhnout do pěti let hodnoty 100 000 USD. Goldman Sachs totiž varuje před možnou ztrátou jeho popularity kvůli energetické náročnosti jeho těžby.
Expert varuje: Padat budou i akcie
Klesající tendenci akciovým trhům předpovídají analytici i z další americké banky - Bank of America. K těm se přidává i Jim Rogers zakladatel investičních společností Quantum Fund a Soros Fund Management. Podle něj se akcie propadnou koncem tohoto případně začátkem dalšího roku. Říká, že vinu ponese právě toxická kombinace rostoucích úrokových sazeb a nižších zisků firem. Těm zisky podle Michaela Hartnetta z Bank of America sníží převážně klesající výrobní aktivita v USA.
„Od roku 2009 rostou trhy po zatím nejdelší dobu a brzy nás čeká významná korekce. Příští klesající trend bude delší než v minulosti, a to především kvůli velkému zadlužení států a vysoké míře inflace,“ řekl Rogers. I ten by prý vsadil především na zlato a stříbro.
Korekcí ve znamení poklesu do 20 % v současnosti prochází i třeba americký index technologických firem NASDAQ. Přesto, že jsou jejich základy a ekonomické poměry stále silné, provází podle expertů akciový trh velká nejistota. Geopolitické napětí a politika FED ale vyvolávají otázky, které mohou otřást i pevnými základy.