Předsevzetí 2.0: Jak si letos splnit své sny?
06. 02. 2020Je únor a novoroční předsevzetí pravděpodobně již vzala za své. Zároveň s nimi ale odešel i tlak, který jste na sebe kvůli předsevzetím vyvíjeli. Únor ve skutečnosti představuje úžasný měsíc pro to začít s cestou ke změně vašeho života. Následující článek se věnuje pěti tipům, jak v roce 2020 začít pracovat na tom, abyste mohli přestat hlídat každou korunu, nechali své peníze vydělávat a přiblížili se svým snům a cílům.
1. Ujasněte si své cíle
Vědět, co od sebe a od života očekáváte je velmi důležité, protože právě to vám pomáhá na sobě cokoliv změnit. Tím, že obětujete hodinu, dvě ze svého času ujasnění si, čeho vlastně chcete dosáhnout, je velice prospěšné vaší další práci na sobě samých. To samozřejmě platí i pro spoření a investice. Jak můžete vědět, do čeho uložit peníze či jak si sestavit investiční portfolio, aniž byste věděli, k čemu vám má sloužit?
Teď tedy nastává čas na to vzít si do ruky tužku a papír (technologicky zběhlí mohou použít i elektronické varianty zápisníčků), nalít si skleničku vína nebo třeba uvařit bylinkový čaj, sednout si a popřemýšlet, co chcete získat. Mohou to být hmotné cíle, ale i cíle dlouhodobější jako je třeba spokojený důchod, zabezpečené děti nebo celkový pocit bezpečí a nezávislosti. Dobré je také stanovit si, za jak dlouho chcete cílů dosáhnout.
2. Zjistěte, kolik potřebujete spořit
Máte napsáno? Skvělé. Pojďme se posunout o kousek dál. Když znáte své cíle, zjistěte, jakou částkou se k nim nejlépe přiblížíte. Jednotlivé cíle se mohou lišit v tom, kolik peněz potřebují. Ty dlouhodobější se obvykle spokojí s menší pravidelnou částkou. U těch krátkodobých je potřeba sáhnout po kladivu a rozbít prasátko.
Abyste dosáhli svých cílů, potřebujete udržet ve spoření systém. Potřebujete zjistit, kolik peněz měsíčně je ideální si ukládat, abyste postupovali sebejistými kroky kupředu. Zde vám práci velmi ulehčí, když kontaktujete svého finančního poradce. A pokud žádného nemáte, vyhledejte ho. Mít u sebe někoho, kdo vám poradí, může být velmi užitečné.
Finanční poradci se spořením a investicemi živí. Musí tedy mít přehled o aktuálních trendech i o tom, co funguje z dlouhodobé perspektivy. Pokud se tedy ve světě spoření cítíte jako Alenka v říši divů, nezoufejte. Poradce vám určitě pomůže zorientovat se na nově objeveném místě.
3. Vyberte, kam investovat
Spořicích a investičních možností je mnoho. Některé investice pro vás nebudou mít smysl a jiné vás mohou posunout mílovými kroky.
Všeobecně u investic platí, že čím větší a rychlejší může být výnos, tím hlubší a drsnější může být pád. Jinými slovy, výnosnější aktiva s sebou nesou i značnou míru rizika. Naproti tomu ty nejbezpečnější investice nemusí (ale mohou) vynášet stejné peníze jako ty riskantní.
Zde záleží na i vaší povaze a chuti riskovat. V každém případě ale doporučujeme rozdělit investice do několika různých dílů. Jak na to? První díl mohou tvořit akcie a cenné papíry, které mají rychlejší a vyšší výnos. Druhý díl zaujme nemovitost, která vám bude generovat příjem, nebo alespoň budete žít ve svém. Třetí díl si bere za úkol chránit záda těm ostatním v případě horších časů.
Právě do tohoto třetího dílu bezpochyby patří investiční zlato, které nepodléhá inflaci a ekonomické krize zvedají jeho cenu prudce nahoru, narozdíl od mnoha jiných investic. Z dlouhodobého hlediska ovšem cena drahého kovu roste konstantně. Díky tomu zlato funguje jako ochránce peněz v ostatních investicích, ale i těch, které nikde uložené nemáte. Zlato je navíc univerzální měnou, zpeněžíte ho totiž kdykoli po celém světě.
Vyvážené a bezpečné portfolio může mít každý. Rozhodně už neplatí to, že zlato je výsadou jen bohatých. Spořit do něj lze již s pravidelnou platbou od 100 Kč (video).
4. Z čeho budete brát peníze na investice?
Fajn, už víte, co chcete, kolik peněz na to potřebujete i jak sestavíte své portfolio. Víte ale, z čeho ho budete financovat?
Pokud nemáte žádné úspory a žijete „od výplaty k výplatě“, nemusíte klesat na mysli. Stačí si najít chvíli a sepsat si, za co utrácíte peníze. Určitě najdete spoustu míst, kde by se dalo ušetřit. Jednou do týdne oželíte pivo s kamarády? Dvě stovky máte v kapse. Ušetřit se dá také plánováním jídelníčku a nákupů. Pokud každý den ušetříte jen padesát korun, dostanete na konci měsíce okolo 1 500 Kč na vaše investice.
5. Ani Řím nepostavili za den
Vytrvalost je společně s vášní důležitá ve všem. Ani Řím nepostavili za den a také z vás se nestane nejúspěšnější investor hned, bohužel. Stůjte nohama pevně na zemi a ve svém spoření a investování vytrvejte, pravidelně konzultujte s finančním poradcem, co dál a sami si hledejte nové cesty, jak nechat své peníze vydělávat za vás. Budete-li trpěliví, ovoce určitě brzy sklidíte.
Pokud jste článek dočetli až sem, pravděpodobně na sobě chcete pracovat, a to je první dobré znamení na cestě ke splnění vašich snů. IBIS InGold přeje všem odhodlaným na jejich cestě jenom to nejlepší. A jestli potřebujete pomoci s investicí právě do zlata, neváhejte se na nás obrátit.