Zlato dokonale plní svůj úkol. V zemích mimo USA si polepšilo až o 156 %

Zlato dokonale plní svůj úkol. V zemích mimo USA si polepšilo až o 156 %

27. 10. 2018

Redakce IBIS InGold

Zlato a jeho cena bývá velmi úzce spojována s americkým dolarem. Je to samozřejmě logické, protože právě v této měně jsou udávány základní ceny na celém trhu s drahými kovy, ale podle Rosse Normana toto spojení vůbec nevypovídá o situaci. Úsudek amerických investorů je prý ovlivňován předpojatostí ekonomických komentátorů. Mimo USD existuje spousta dalších měn, kde si zlato vede velmi dobře a za poslední čtyři roky byl trh se zlatem stabilním býčím trhem.

Norman uvádí jako příklad Velkou Británii a její libru. Cena zlata vyjádřená v britské měně vzrostla za poslední čtyři roky ze 748 na 955 GBP, což je o 30 % nebo 5,6 % ročně. To je skoro půlka průměrného růstu za dvacet let. Britský trh s nemovitostmi, jak tvrdí, dostává od zlata nelítostný výprask.
 
„Pojďme se ohlédnout zpět do ledna 2014,“ říká Norman. „Jak na tom byla cena zlata v amerických dolarech? Ano! Byla přesně tam, kde je teď – na 1 232 USD!“ Ale při srovnání cen drahého kovu minulé „čtyřletky“ s pohledem na euro se dostala z 888 na 1 080 EUR. Procentuálně je tedy na 21% nárůstu (tj. 4,3 % ročně). Podobně se ceny škrábaly nahoru i v Číně (nárůst 15 %), Rusku (94 %), Indii (18 %), Turecku (156 %) a Švýcarsku (se vzrůstem 13 %).
 
To je ovšem podle Normana jenom zahřívací kolo. „Za několik posledních týdnů to vypadalo, že zlato zažívá co do ceny propad, bylo to dáno aktuální situací v ekonomice a spoustu lidí „shortovalo“. Cena zlata za svou pozici vděčí právě těmto krátkodobým spekulacím na pokles, než nákupům 'z první ruky',“ komentuje současnou cenu. Žlutý kov se v posledních dnech snažil prolomit hranici 1 240 USD za trojskou unci, což mělo dokázat, že je schopný více než jen poskočit. Zatím se mu to nepovedlo, a ještě tedy nenastala chvíle, která by dokázala posílit křehkou důvěru skeptiků v tento bezpečný přístav. 
 
Norman shrnuje pozici zlata slovy: „Zlato si nevede úplně špatně, a hlavně, to nejlepší nás s ním ještě čeká. V současnosti plní svoji nejdůležitější roli – bezchybně chrání peníze investorů. Investice do něj se vyplatí hlavně v zemích se slabší měnou, což je vlastně každá kromě Spojených států a Kanady.“ 
 
Pro malé i velké investory platí – sledujte cenu zlata v té měně, ve které investujete. To je to nejdůležitější!
 
 
Ross Norman je médii velmi vyhledávaný komentátor situace na trhu s drahými kovy. Pravidelně se objevuje například v pořadech BBC a jeho články vychází v uznávaných tištěných médiích, jako je Wall Street Journal. Na londýnské burze drahých kovů drží rekord v neomylnosti předpovědí vývoje ceny zlata.
 
 
 

Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit