Zlato se v roce 2022 může vrátit k růstu. Mohou za to úrokové sazby
29. 12. 2021Zlato v roce 2022 pravděpodobně znovu poroste. Tvrdí to předpověď investičního fondu BlackRock. Ten má pod svou správou aktiva v hodnotě přibližně 9 bilionů dolarů a jedná se tak o jednoho z největších hráčů na trhu. Hlavním motorem růstu ceny drahého kovu budou podle BlackRock nízké reálné úrokové sazby společně s poptávkou Američanů po aktivech, která ochrání jejich investice před očekávaným poklesem cen akcií.
„Z historického hlediska období, kdy se sentiment vůči zlatu a zlatým fondům stává velmi negativním, obvykle představuje nákupní příležitosti,“ řekl Evy Hambro, globální vedoucí tematického a sektorového investování ve společnosti BlackRock. Vyvrátil tak předpoklad, že by v příštím roce mělo zlato spíše klesat. I přesto, že je podle něj v relativní nemilosti, je pravděpodobnější další růst.
Z fondů se zlatem, které jsou obchodované na burze a kryté fyzickým kovem, v roce 2021 peníze odtékaly. SPDR Gold Shares, největší zlatý ETF fond, letos zatím zaznamenal čistý odliv více než 10 miliard USD, což je nejvíce od roku 2013 a tento objem odpovídá přibližně 193 tunám zlata. Možný pokles ceny podle Hambra může znamenat zvýšení zájmu o investici třeba právě do těchto fondů.
Promítnout by se také mohl předpoklad dalšího růstu inflace. Federální výbor pro volný trh revidoval mediánovou projekci inflace v roce 2022 na 2,6 % z 2,2 % a centrální banka Spojených států Fed zároveň stanovila plán na zvýšení sazeb v nadcházejících letech, počínaje třemi zvýšeními v roce 2022.
„Jsou to reálné úrokové sazby, které jsou pro zlato nejdůležitějším faktorem, a ty se řídí úrokovými sazbami a inflačními očekáváními,” řekl Hambro. Lidé by podle něj za účelem diverzifikace měli do zlata investovat. Akciové trhy se pohybují na úrovních historických maxim a s takto napjatým akciovým trhem se pojí značné riziko dalších ekonomických následků pandemie.
Podle Rhony O’Connell, hlavní analytičky skupiny StoneX, ukazuje zlato důvěru investorů v současnou společnost, a ta je v dnešní době velmi kolísavá. I ona ve své předpovědi zdůrazňuje, že by se zlato v příštím roce mohlo vrátit na cestu růstu právě kvůli negativním úrokovým sazbám v mnoha zemích. Pokud by se zvyšovaly, touha investovat by se mírně uvolnila. Rizikem by mohla být pouze cyklická změna, jakou jsme viděli v roce 2013, kdy se ETF fondy zbavily téměř 900 tun zlata. To by trh vykolejilo, ale přebytek likvidity v systému naznačuje, že je to nepravděpodobné. Reálné úrokové sazby tedy zůstanou v záporných číslech, i kdyby se ukázalo, že je inflace přechodná.
Pokud se vlna silného dolaru skutečně chýlí ke konci, je podle ní pravděpodobné, že se zlato bude se svou cenou v příštím roce pohybovat okolo 1 900 USD za trojskou unci. Podobně se může dařit také stříbru. U toho ale O’Connell zdůrazňuje vyšší volatilitu, proto jej doporučuje převážně trpělivým investorům.