Cena zlata loni rostla. Co to znamená pro těžbu a bude kovu dost?

Cena zlata loni rostla. Co to znamená pro těžbu a bude kovu dost?

09. 04. 2025
IBIS InGold

O tom, že se zlatu na straně poptávky daří není pochyb. Centrální banky mají za sebou třetí rok rekordních nákupů po sobě, investoři touží po dlouhodobě bezpečném přístavu. Jenže jak je na tom nabídka? Čemu musí těžařské společnosti čelit a jak vývoj jejich nákladů souvisí s cenou zlata?

Rostoucí cena zlata svědčí o jeho síle a atraktivitě mezi investory. Na konci 3. čtvrtletí 2024 se ustálila cena zlata nad úrovní 2 600 USD. Zvýšily se však i průměrné celkové udržovací náklady (AISC – zahrnují všechny přímé náklady těžby, cenu práce, potřebný materiál, náklady na energie, daně a licenční poplatky). Nižší produkce, umocněná vyššími platbami licenčních poplatků a zvýšenými udržovacími kapitálovými výdaji, to vše se promítlo ve zvýšení AISC.

Ve třetím čtvrtletí 2024 se globální průměrné licenční a daňové náklady zvýšily na 90 USD za unci. Mezi kvartály tak vyrostly o 5 % a meziročně dokonce o 31 %. Zvýšily se i udržovací kapitálové výdaje, které nyní činí 303 USD za unci. To sice představuje jen přibližně 3% zdražení mezi kvartály, celkově však už jde o 50% nárůst. Momentálně jsou AISC průměrně na 1 456 USD za trojskou unci, což je podle World Gold Council nejvíc v datové sérii společnosti, a to od prvního čtvrtletí roku 2010.

 

Jak spolu souvisí růst nákladů a cena zlata?

Stoupající cena zlata a rostoucí AISC jdou často ruku v ruce. Když se totiž kov prodává dráž, i méně kvalitní ruda se stává ekonomicky využitelná. Vyšší náklady na složitější těžbu se snadněji vyrovnají. Na druhou stranu rostou také poplatky za licence, daně a udržovací kapitálové výdaje.

Ve vyšších udržovacích kapitálových výdajích se však promítají i investice do modernizace a do rozvoje nových projektů, ke kterým těžaři v souvislosti s rostoucími příjmy a zisky přistupují.

 

Náklady rostou všude, ale různým tempem

V Africe dosáhly AISC 1 532 USD za trojskou unci, což představuje nárůst 4 % mezi kvartály a 14% meziroční navýšení. Velký vliv na tyto růsty měla kombinace snížené výroby (například v Ghaně) a provozní obtíže spojené s pozastavením některých operací v Mali.

V Oceánii došlo k nárůstu AISC na 1 464 USD za unci, přičemž klíčovou roli sehrály vyšší udržovací kapitálové výdaje a pokles produkce některých provozů - například v Papui Nové Guineji či v Austrálii.

Něco podobného se odehrálo i v Jižní Americe, kde World Gold Council zaznamenal nárůst AISC na 1 197 USD za unci. Podílely se na něm nepříznivé klimatické podmínky a probíhající projektové práce.

Zajímavou kapitolou těžebních nákladů je severoamerický region – Kanada a Spojené státy. Tam se těžební náklady udržely na 1 508 USD za trojskou unci s minimálním meziročním nárůstem 2 %. Zatímco některé kanadské doly vykázaly rekordní výtěžnost, zejména Spojené státy čelily vyšším nákladům kvůli nižší kvalitě rudy.

Celkově lze říct, že i přes zvyšující se náklady zůstává 97 % primární těžby zlata ziskových. Smíšené regionální výsledky a rostoucí AISC naznačují, že těžařský sektor vstupuje do nové fáze, kde rostoucí náklady vyvažuje téměř rekordní cena zlata. Tyto trendy tak přinášejí jak výzvy, tak i nové příležitosti pro zlaté producenty, kteří se musí adaptovat na dynamicky se měnící tržní podmínky.


Začněte spořit ještě dnes!

Vybudujte si své rodinné bohatství a sbírejte úrodu ze své investice

Fortuna chci spořit