
Centrálním bankám rekordy nestačily: Opět nakoupily nadprůměrné množství zlata
22. 05. 2025Banky s nákupem zlata nekončí – a to ani po rekordních nákupech z minulého roku. Naopak, i v prvním letošním kvartálu přidaly do svých oficiálních rezerv 244 tun drahého kovu. Plyne to z pravidelné čtvrtletní zprávy World Gold Council. Jak vypadaly první tři měsíce roku 2025 z pohledu centrálních bank?
Poptávka významných světových institucí po zlatě sice nedosáhla úrovně 4. čtvrtletí roku 2024, přesto zůstává mimořádně silná. Drží se totiž stále 24 % nad čtvrtletním průměrem za posledních 5 let.
Objem nákupů zlata centrálními bankami (t)
Jednoduše řečeno, centrální banky zlato stále vnímají jako důležité strategické aktivum. Nejistota (především hrozba amerických cel, geopolitická situace, volatilita na akciovém trhu a slabý americký dolar), která pomohla ceně drahého kovu vystoupat během čtvrtletí na 20 nových rekordních hodnot, je pravděpodobně také důvodem rostoucího zájmu o navyšování zlatých rezerv ze strany centrálních bank.
Vývoj ceny zlata (USD/oz)
Z průzkumu World Gold Council z roku 2024 vyplývá, že si centrální banky nejvíce považují schopnosti zlata uchovávat hodnotu a jeho výkonnosti v době krize. Bouřlivý vývoj v prvním čtvrtletí tyto přednosti zlata znovu potvrdil.
Kdo nakupoval nejvíc?
Již delší dobu patří mezi nejvýznamnější kupující Polsko. Jeho centrální banka nepolevuje, dokonce tempo nákupů zrychluje, a do svých trezorů přidala dalších 49 tun zlata, což představuje 54 % její celkové loňské poptávky po zlatě. Momentálně Polská národní banka vlastní 497 tun drahého kovu, což představuje 21 % jejích celkových rezerv.
Čína, coby další významný hráč, oznámila, že své zlaté rezervy v 1. čtvrtletí zvýšila o 13 tun a rozšířila je tak na 2 292 tun, což odpovídá 6,5 % celkových rezerv. Národní banka Kazachstánu navýšila své oficiální zlaté rezervy o 6 tun. Aktuálně drží 291 tun a podle vyjádření viceguvernérky banky pro Bloomberg národní banka pozastaví prodej zlata, dokud se nesníží nejistota a nestabilizují ceny. Indická centrální banka přidala 3 tuny a její celkové rezervy tak vzrostly na 880 tun, tedy na 12 % celkových rezerv.
Česká národní banka během prvního kvartálu nakoupila 5 tun zlata. Její strategií je systematické kumulování drahého kovu. Díky tomu ČNB od konce roku 2021 své zlaté rezervy více než zčtyřnásobila. Aktuálně drží 56 tun zlatých rezerv.
Guvernér Aleš Michl již v minulosti uvedl, že banka sází na pravidelné nákupy, a využívá tak efektu průměrování ceny. „Pravidelně v každém čtvrtletí něco zhruba koupíme, nečasujeme trh. Tohle bych doporučoval i investorům, aby investovali pravidelně, postupně, bez nějakých spekulací.“
Centrální banka začala ve větší míře nakupovat zlato v roce 2022. Ke konci roku 2022 ho měla v rezervách zhruba 12 tun, v roce 2023 vzrostl objem zlatých rezerv na 30,7 tuny a na konci loňského roku dosáhl 51,2 tuny. Do tří let by touto cestou chtěl guvernér Michl dostat české zlaté rezervy na 100 tun.
Vývoj zlatých rezerv ČNB
Čísla jsou pravděpodobně ještě vyšší
World Gold Council upozorňuje, že v minulosti tvořily vykázané nákupy pouze 22 % poptávky centrálních bank. To potvrzuje, že zájem o drahý kov je skutečně výrazný – a to i nad rámec toho, co vykazují údaje IFS MMF, ze kterých zpráva vychází. Společnost to vysvětluje například zpožděním ve vykazování a nákupy ze strany oficiálních institucí, které nejsou centrálními bankami.
Trend nákupů centrálních bank vstoupil s prvním čtvrtletím roku 2025 do svého šestnáctého roku a dá se předpokládat, že zvýšená míra nejistoty udrží roli zlata jako atraktivního rezervního aktiva i nadále.
Významné světové banky (JP Morgan, Goldman Sachs nebo Saxo Bank) v uplynulém měsíci dokonce upravily své předpovědi vývoje ceny zlata poté, co zlato překonalo jejich celoroční odhady už za čtyři měsíce (psali jsme ve článku: Zlato překonává očekávání. Analytici předpovídají, že v roce 2025 dosáhne jeho zhodnocení více než 50 %). Co to znamená? Je pravděpodobné, že zlato již levnější nebude. Pravidelnými nákupy, třeba po vzoru České národní banky, si lze postupně vybudovat silný a účinný štít proti inflaci, globální nestabilitě a krizím.