Rekordní nákupy centrálních bank. Od roku 1967 nenakoupily tolik zlata
31. 01. 2023Centrální banky za minulý rok vykázaly největší nákupy zlata za posledních 55 let. V oblibě ho mají a soustavně ho nakupují již od roku 2010. Zlato funguje jako pojistka před dopady nejisté geopolitické situace a v poslední době také extrémně rostoucí celosvětové inflace.
Objem svých zlatých rezerv národní banky posilují už třináct po sobě jdoucích let. Tempo nákupů však v loňském roce nebývale vzrostlo, především ve druhém pololetí, kdy národní banky nakoupily přes 862 tun drahého kovu. Své rezervy v průběhu roku zvýšily o rekordních 1 136 tun zlata.
Čisté nákupy v posledním čtvrtletí dosáhly úrovně 417 tun zlata. Nakupovaly především banky rozvíjejících se trhů jako Turecko nebo Čína. Čínská lidová banka, která ještě v roce 2019 držela přibližně 1 448 tun drahého kovu, oznámila ke konci minulého roku nákup zlata ve výši 62 tun. Její rezervy ve zlatě překročily hranici 2 000 tun, což představuje nárůst o téměř 40 %. Největší nákup v roce 2022 však oznámila turecká centrální banka. Oficiální zlaté rezervy Turecka vzrostly o 148 tun a dostaly se na nejvyšší zaznamenanou úroveň 542 tun. Mezi kupce zlata se v roce 2022 zařadila také Česká republika, která objem zlata ve svých rezervách navýšila o 1 tunu.
Je evidentní, že v minulém roce ovlivňovala trh značná geopolitická nejistota a obtížně kontrolovatelná inflace. Mnohé centrální banky tak rychle revidovaly strategie v oblasti svých rezerv. Zlato u nich patrně vyhrálo díky své schopnosti dlouhodobě uchovat hodnotu i díky své výkonnosti v dobách krize. Faktory, které ovlivňovaly vývoj v roce 2022 přetrvávají a spíše nabývají na síle i v roce 2023. Předpokládáme proto, že zájem o zlato bude pokračovat.
Doplnění zprávy najdete ve článku Centrální banky přepisují historická maxima v objemu navýšení zlatých rezerv, roste i celková globální poptávka po zlatě